Elias Charalambous și-a atacat jucătorii, după eșecul cu Oțelul: ”Nu putem continua așa”

• SuperLiga: Poli Iași – Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi – Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1

Golurile din această partidă au fost marcate de Juri Cisotti (minutul 44) și Diego Zivulic (minutul 60).

Elias Charalambous: ”Fără atitudine, fără pasiune, nu putem face nimic”

La sfârșitul partidei de pe stadionul Ghencea, Elias Charalambous (43 de ani), antrenorul principal al celor de la FCSB, s-a declarat nemulțumit de atitudinea pe care au avut-o jucătorii săi în repriza a doua a duelului cu Oțelul, în care nu au reușit să pună presiune pe defensiva adversă și să marcheze.

Tehnicianul cipriot a susținut că elevii săi trebuie să-și schimbe cât mai rapid comportamentul din teren pentru a reuși calificarea în turul următor al Ligii Campionilor și pentru a redresa situația din campionat, care, în acest moment, este una complicată pentru FCSB (se află pe locul al 10-lea).

”La începutul primei reprize ne-am creat câteva ocazii de a înscrie, dar în repriza a doua nu am mai reușit acest lucru. Trebuie să înțelegem că fără atitudine, fără pasiune, nu putem face nimic. Vom schimba această situație, trebuie să facem totul pentru a reuși acest lucru. Dacă vom trebuie să jucăm cu aceeași jucători din 3 în 3 zile o vom face.

Spiritul și atitudinea pe care jucătorii au arătat-o în repriza a doua nu a fost pe placul nostru. Nu putem continua așa. este o problemă. Nu e vorba doar de erorile comise de Vlad Chiricheș, mai mulți jucători au făcut greșeli personale.

Vreau să găsesc motivul pentru acest lucru. Dacă ne gândim doar la meciul viitor din Europa (n.r. cu Maccabi Tel Aviv în Champions League) este o problemă. Mereu am spus că cel mai important meci este cel din prezent.

Trebuie să ne recuperăm pentru meciul viitor. și să ne schimbăm atitudinea, pentru că altfel nu vom putea face nimic. Am primit goluri foarte ușor, iar asta ne îngrijorează. E normal ca fanii să fie nemulțumiți, ei vor să câștigăm”, a spus Charalambous, la flash-interviu.

În urma acestui rezultat, Oțelul se află pe primul loc al SuperLigii, cu 7 puncte acumulate după trei meciuri, în timp ce FCSB ocupă poziția a 10-a, cu două puncte obținute după trei etape.

Clasamentul SuperLigii

Clasamentul din SuperLiga / Foto: captură Digi Sport

VIDEO Rezumat FCSB – Oțelul Galați, scor 0-2

Etichete: otelul galati , superliga , elias charalambous , fcsb

Manchester City riscă să fie exclusă din PATRU competiții

Champions League: AS Monaco - Barcelona, joi, 22:00, DGS 1 Champions League: Atalanta - Arsenal,… Read More

Revenire ”de 100.000.000€” la Real Madrid

FC Bihor – Steaua București 0-1, ACUM, Digi Sport 1. Nicio înfrângere pentru “roș-albaștri” în acest sezon