Drăguș, după eșecul cu Belgia: ”România trebuie să sufere. Ne-am obișnuit”

• Media: Fotbal European, duminică, 21:00, DGS 1

• Media: Liga Digisport, duminică, 19:00, DGS 1

Denis Drăguș: ”Am întâlnit o echipă extraordinară”

Miercuri, 26 iunie 2024, la Frankfurt, România va disputa ultimul meci din Grupa E, cu Slovacia, de la ora 19:00, iar un egal ne va asigura calificarea în optimile de finală.

Denis Drăguș (24 de ani), noul atacant al celor de la Trabzonspor, a explicat la final ce s-a întâmplat, dar a spus că nu este nimic pierdut.

”Cred că am intrat mai greu în meci, am luat gol destul de repede, dar am arătat că puteam și noi să marcm.

Am avut ocaziile noastre, dar am întâlnit o echipă extraordinară cu jucători de calitate incredibilă.

Puteam să egalăm, dar acum trebuie să vedem cum vom aborda următorul meci”, a spus Drăguș, după meci, la Pro TV.

”Am spus asta și în preliminarii”

Vârful ”Tricolorilor” a avut puterea și de a glumi și a mai spus că asta este menirea noastră, de a ne chinui până la final.

”Am mai spus și în calificări, în preliminarii. România trebuie să sufere până la ultimul meci, Ne-am obișnuit să ne fie greu, dar am arătat că la final suntem fericiti.

Am pierdut un meci, dar am încredere în noi. Mergem să ieșim din grupă”, a mai spus Drăguș.

Calcule: Cum se califică România în optimile EURO 2024, după 0-2 cu Belgia

România rămâne într-o poziție bună pentru calificarea în optimile de finală ale EURO 2024, cu o rundă rămasă de disputat, în care se vor juca meciurile România – Slovacia și Belgia – Ucraina, ambele miercuri, de la ora 19:00.

România se califică sigur în optimi dacă nu pierde cu Slovacia. În cel mai rău caz, ar avea patru puncte, suficiente pentru a prinde măcar locul trei indiferent de ce se întâmpla la Belgia – Ucraina, pentru că are avantaj în fața Ucrainei în caz de egalitate de puncte.

Cu patru puncte și cu golaverajul pozitiv pe care îl are, +1, este imposibil ca România să nu fie una dintre cele patru ocupante de loc trei care se califică în optimi.

În cazul unui eșec cu Slovacia, România mai poate prinde optimile doar dacă Belgia o bate pe Ucraina și în celelalte grupe sunt cel puțin două formații clasate pe locurile trei care să aibă fie mai puțin de trei puncte, fie tot trei puncte, dar golaveraj mai slab decât al României. Sigur, contează în acest scenariu și la ce diferență ar fi eșecul contra Slovaciei.

Belgia – Ucraina (Stuttgart) – 19:00.

Etichete: romania belgia , romania – slovacia , denis dragus , romania euro 2024 , ragus romania

admin

România, record negativ în prima repriză a meciului cu Olanda! Ce s-a întâmplat la Munchen… Read More

44 de minute ago

România – Olanda 0-1, ACUM, pe digisport.ro. Olandezii conduc la pauză, dar ”Tricolorii” au arătat că se poate

Media: Liga Digisport, miercuri, 17:30, DGS 1 Media: Fotbal Club, miercuri, 19:30, DGS 1 România… Read More

o oră ago

Ianis Hagi a fost lovit în careul olandez și a început să sângereze, în minutul doi al meciului din optimile EURO!

Media: Liga Digisport, miercuri, 17:30, DGS 1 Media: Fotbal Club, miercuri, 19:30, DGS 1 În… Read More

o oră ago

Englezii au găsit vinovatul pentru golul luat de România de la Olanda

Media: Liga Digisport, miercuri, 17:30, DGS 1 Media: Fotbal Club, miercuri, 19:30, DGS 1 Cody… Read More

o oră ago

Românii fac spectacol la Munchen! Mesajele afișate în tribune în startul partidei cu Olanda

Media: Liga Digisport, miercuri, 17:30, DGS 1 Media: Fotbal Club, miercuri, 19:30, DGS 1 Mesajele… Read More

o oră ago

Nici măcar cartonaș galben! Intrare criminală a lui Dumfries la Mogoș, după ce l-a făcut să sângereze și pe Ianis Hagi

Media: Liga Digisport, miercuri, 17:30, DGS 1 Media: Fotbal Club, miercuri, 19:30, DGS 1 ”Tricolorii”… Read More