Dinamo – Botoşani 2-2. Echipa lui Kopic a ratat dramatic victoria, după ce a condus cu 2-0

Dinamo – Botoşani, LIVE TEXT

Astrit Selmani, alături de coechipierii de la Dinamo/ Profimedia

Dinamo – Botoşani 2-2, după ce echipa lui Zeljko Kopic a condus cu 2-0 până în minutul 76. Dinamo a condus prin golurile lui Cîrjan şi Dennis Politic, dar moldovenii au revenit incredibil.

Fulop a redus din diferenţă după o cursă fenomenală. FC Botoşani a egalat prin Florescu, care a transfromat penalty-ul provocat de Golubovic. Astfel, Dinamo a ratat şansa de a urca pe locul 2 în clasament.

Dinamo a dominat prima parte a meciului cu FC Botoşani, iar Selmani a deschis scorul în minutul 28, după o ieşire hazardată a portarului Eduard Pap. Cătălin Cîrjan a avut un gol anulat pentru henţ, în minutul 45+2, dar alb-roşii au reuşit să îşi mărească avantajul în minutul 70, Politic profitând de o nouă greşeală a lui Pap.

Oaspeţii au revenit în joc prin golul nou intratului Fulop, din minutul 76, şi au egalat la un penalty dictat de Sorin Vădana după un fault comis de Golubovic în suprafaţa de pedeapsă. A transformat Eduard Florescu, în minutul 85 şi până la final Raul Opruţ a primit al doilea cartonaş galben, fiind eliminat, în minutul 90+6. Repriza secundă a fost prelungită cu 13 minute, iar FC Botoşani a obţinut al doilea egal stagional. Moldovenii sunt pe locul 15, cu 8 puncte, în timp ce Dinamo se află pe 3, cu 17 puncte.

Dinamo – Botoşani 2-2. Echipa lui Kopic a ratat dramatic victoria

Min. 90+3: Raul Opruţ a fost eliminat. Final încins pe Arcul de Triumf.

Min. 85: Dinamo – FC Botoşani 2-2. Florescu a transformat lovitura de pedeapsă.

Min. 82: Penalty pentru Botoşani. Golubovic l-a lovit pe Kaprov.

Min. 76: Dinamo – Botoşani 2-1. Fulop a marcat un gol superb, după o cursă fantastică.

Min. 70: Dinamo – FC Botoşani 2-0. Dennis Politic a marcat cu o execuţie fină pe lângă Pap.

Pauză!

Min. 45+2: Gol anulat pentru Dinamo! Cîrjan a dat lovitura, cu un lob de senzație, însă reușita a fost anulată din cauza unui henț, comis de același jucător.

Min. 28: Dinamo – Botoșani 1-0! Selmani a înscris, după ce Pap a ieșit greșit. Atacantul lui Dinamo a trimis un lob care s-a oprit direct în plasa porții.

Min. 24: Ocazie pentru Botoșani! Adams a trimis un șut din afara careului, care a fost respins de Golubovic.

Min 1: A început meciul!

Echipele de start:

Dinamo (4-3-3): Golubovic – Sivis, Patriche (cpt.), Licsandru, Opruț – Olsen, Gnahore, Cîrjan – Soro, Selmani, Milanov
Rezerve: Al. Roșca, Al. Stoian – Pașcalău, Politic, P. Neagu, Bani, Caragea, Rotund, Amzăr, Mărginean, Cr. Costin
Antrenor: Zeljko Kopic
Absenți: Abdallah, Homawoo, Bordușanu, Florescu (accidentați)

FC Botoșani (3-5-2): Pap – Sadiku, Miron (cpt.), Pavlovic – Adams, A. Ferreira, Francisco Junior, Mouaddib, Pănoiu – E. Lopez, Ongenda
Rezerve: Alin Ciobanu – Diez Salomon, Matricardi, Șeroni, Petro, E. David, Ed. Forescu, Kaprof, Mitrov, Bodișteanu, L. Fulop
Antrenor: Liviu Ciobotariu

Arbitru: Sorin Vădana (Cluj-Napoca) / A1: Raul Constantin Ghiciulescu (Lugoj) / A2: Cosmin Bojan (Târgu Mureș) / Arbitru VAR: George Rareș Vidican (Satu Mare) / Arbitru AVAR: Laszlo-Imre Bucsi (Sfântu Gheorghe) / R1: Claudiu Gaitin (Timișoara) / Observator arbitri: Corneliu Fecioru (București)
Stadion: „Arcul de Triumf”, București

În etapa precedentă, Dinamo a remizat pe terenul celor de la Oţelul, scor 1-1. Trupa lui Zeljko Kopic a avut o şansă uriaşă să câştige partida, după ce a ratat o ocazie imensă pe final.

Duelul de pe arena Arcul de Triumf se va disputa cu „casa închisă”. În dimineaţa partidei cu Botoşani, membrii Peluzei Cătălin Hîldan au anunţat că toate biletele au fost vândute deja. Stadionul va fi astfel umplut până la refuz, la ora meciului.

Botoşani este penultima clasată din Liga 1, având şapte puncte, la egalitate cu Gloria Buzău. Moldovenii nu au mai câştigat de patru runde, ultima victorie fiind înregistrată pe 17 august, în meciul cu UTA. În ultima rundă, trupa lui Liviu Ciobotariu a remizat cu Gloria Buzău, scor 1-1.

În sezonul precedent, cele două echipe s-au duelat de trei ori. În sezonul regulat, Dinamo a câştigat ambele partide, 2-0 în meciul tur, şi 2-1 în retur. În play-off, Botoşani s-a impus cu 2-1, după ce Sebastian Mailat a dat lovitura în minutul 90+1.

Dennis Politic este aşteptat să revină în echipa de start a lui Dinamo. Căpitanul echipei lui Zeljko Kopic s-a refăcut după accidentare, şi a fost trimis în teren şi pe finalul duelului cu Oţelul, din etapa precedentă. De asemenea, şi Eddy Gnahore va reveni în primul 11 al „câinilor”, după ce a lipsit din meciul de la Galaţi.

Zeljko Kopic, ultimele detalii despre accidentații lui Dinamo, înaintea meciului cu Botoşani

Zeljko Kopic a oferit ultimele detalii despre accidentații lui Dinamo! Tehnicianul „câinilor” nu s-a ascuns, la conferința de presă premergătoare partidei cu FC Botoșani.

Înainte de meci, Zeljko Kopic a transmis faptul că 4 jucători nu sunt apți pentru duel. Este vorba despre Homawoo, Bordușanu, Abdallah și Florescu.

Homawoo nu e gata, Bordușanu nu e gata, Hakim (n.r. – Abdallah) nu e gata, Florescu nu e gata, de restul vom vedea mâine.

Întâlnim o echipă cu calitate, domnul Ciobotariu lucrează foarte bine acolo, este un antrenor cu multă experienţă în campionatul românesc şi are jucători de calitate. Am văzut că etapa trecută a făcut un meci foarte interesant, 3-3, acasă (n.r. cu Gloria Buzău)”, a spus Zeljko Kopic, la conferința de presă.