Didier Deschamps a fost în al nouălea cer după Franța – Belgia 1-0

• Media: Liga Digisport, marți, 15:30, DGS 1

• Media: Fotbal Club, marți, 21:00, DGS 1

Naționala ”Cocoșului Galic” a învins la limită, scor 1-0, reprezentativa Belgiei, într-o partidă disputată la Dusseldorf.

Didier Deschamps, după Franța – Belgia: ”Este o mândrie imensă să fim din nou în sferturile de finală!”

Selecţionerul Franţei, Didier Deschamps (55 de ani), şi-a exprimat bucuria, după victoria la limită obţinută de ”Les Bleus”, în fața ”Dracilor Roșii”.

Este o mândrie imensă să fim din nou în sferturile de finală! Chiar dacă eram aşteptaţi acolo, nu trebuie să banalizăm, ci să apreciem această performanţă”, a spus Deschamps în cursul conferinţei de presă, pe care a susţinut-o la finalul meciului.

Am făcut totul pentru a marca şi a ne crea ocazii. De asemenea, am fost foarte inteligenţi şi atenţi să nu le lăsăm spaţii. Avem această capacitate de a ne putea controla un pic mai mult meciurile şi de a avea mingea. Este ceva ce apreciez, chiar dacă asta nu câştigă meciuri. Nu ne-am lăsat prinşi în capcană.

Chiar dacă în seara asta am înscris doar o singur dată, a fost suficient pentru noi”, a mai declarat selecționerul ”Les Bleus”.

Întrebat despre stângăcia francezilor în faţa porţii, fostul căpitan al Les Bleus nu a fost deosebit de îngrijorat: ”Întotdeauna am avut capacitatea de a marca mai mult. De la începutul EURO este mai dificil, dar întotdeauna avem o mulţime de oportunităţi. Trebuie să forţezi destinul şi să nu-l laşi să devină un blocaj psihologic. Vom lucra la asta”, a mai spus selecţionerul, potrivit Agerpres.

• Naţionala Franţei s-a impus în faţa Belgiei în urma autogolului fundaşului Jan Vertonghen, din minutul 85, la capătul unui joc dominat de elevii lui Didier Deschamps.
  • Următoarea adversară a Franţei va fi selecţionata Portugaliei, într-o reeditare a finalei EURO 2016, câştigată de lusitani cu 1-0 după prelungiri, pe ”Stade de France”.

Franța, în sferturi la EURO fără gol din acțiune

Este al doilea autogol de care Franța beneficiază în această ediție de EURO 2024, după cel al lui Maximilian Wober, care a decis meciul cu Austria, scor 1-0, în prima etapă a fazei grupelor.

Pentru Franța a urmat un 0-0 cu Olanda și un 1-1 cu Polonia, meci în care a marcat prin Kylian Mbappe, dintr-o lovitură de la 11 metri.

Franța a reușit, astfel, să se califice în sferturi la EURO 2024 fără să dea vreun gol din acțiune și cu o singură reușită a unui jucător de-ai săi.

Etichete: didier deschamps , franta belgia , calificare franta sferturi , franta sferturi euro