De peste două decenii nu s-a mai întâmplat! Performanța negativă bifată în Germania – Scoția

• FOTBAL: CSM Focșani – CS Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• MEDIA: Fotbal European, sâmbătă, 21:00, DGS 1

Scoțienii s-au văzut conduși cu 0-2 după doar 19 minute. Scorul final al primei reprize a fost stabilit de Kai Havertz, care a transformat o lovitură de la 11 metri în minutul 45+1.

Ryan Porteous, primul jucător scoțian din 1998 și până în prezent care este eliminat în primul meci de la un turneu final

Ryan Porteous a văzut direct cartonașul roșu pentru faultul său dur asupra lui Ilkay Gundogan din careu. Astfel, Germania a primit un penalty și a profitat de această greșeală pentru a duce scorul la 3-0 în favoarea sa.

În urma eliminării sale, Porteous a stabilit un record negativ pentru naționala țării sale.

Fundașul central al lui Watford este primul jucător scoțian de la Craig Burley, la Cupa Mondială din 1998, care primește cartonașul roșu în primul meci de la un turneu final, potrivit statisticienilor de la Opta Joe.

Ceremonia de deschidere a EURO 2024 în poze

Înainte de a-și face apariția cele două echipe pe teren, pe gazonul unde își desfășoară meciurile Bayern Munchen a avut un loc ceremonia de deschidere a turneului final, care a fost una cu totul și cu totul deosebită.

După cum se poate observa și în galeria foto de mai jos,ceremonia de deschidere a EURO 2024 a inclus, printre altele, o paradă a steagurilor fiecărei națiuni participante la acest turneu final, la fel ca la alte competiții de renume internațional, precum Eurovision sau la Jocurile Olimpice.

De asemenea, persoanele aflate în centrul spectacolului au creat mai multe efecte vizuale, care i-au încântat pe cei aflați în tribunele stadionului Allianz Arena.

Echipa națională a României, care este și ea calificată la acest turneu final, va juca împotriva Ucrainei (pe 17 iunie, de la ora 16:00), Belgiei (22 iunie, ora 22:00) și Slovaciei (26 iunie, ora 19:00).

Etichete: scotia , cartonas rosu , ryan porteous

Ce mesaj a avut FRF pentru naționala României, după înfrângerea în fața Olandei și eliminarea de la EURO 2024

57 de minute ago

Radu Drăgușin a numit echipa care ”poate câștiga cu ușurință Europeanul”, după ce România a părăsit competiția

Media: Liga Digisport, miercuri, 17:30, DGS 1 Media: Fotbal Club, miercuri, 19:30, DGS 1 Fundașul… Read More

Dilema lui Ronald Koeman, după ce a eliminat-o pe România de la EURO 2024: ”E dificil de explicat”

Media: Liga Digisport, miercuri, 17:30, DGS 1 Media: Fotbal Club, miercuri, 19:30, DGS 1 Golurile… Read More

Nota 4! Spaniolii l-au pus la zid pe arbitrul de la România – Olanda: ”A inventat!” / ”Slab!”

Ilie Dumitrescu știe cine e selecționerul ideal pentru România

Media: Liga Digisport, miercuri, 17:30, DGS 1 Media: Fotbal Club, miercuri, 19:30, DGS 1 Ilie… Read More