Cum a fost numit Radu Drăgușin de belgieni, după prestația de vis contra Ucrainei

• MEDIA: Liga Digi Sport, marți, 15:30, DGS 1

• MEDIA: Digi Sport Special, marți, 21:00, DGS 1

Internaționalul român s-a descurcat excelent în defensivă și a fost unul dintre cei mai buni ”Tricolori” de pe teren.

Radu Drăgușin, descris de presa din Belgia în trei cuvinte: ”Patron în apărare”

Prestația lui Radu Drăgușin nu a fost trecută cu vederea nici de presa din Belgia. Jurnaliștii belgieni au spus despre fundașul lui Tottenham că a fost ”patron în apărare” în meciul contra Ucrainei.

”În colectivul României este greu să identifici un singur om. Radu Drăgușin a fost patron în apărare, în timp ce căpitanul Nicolae Stanciu a excelat cu golul său.

Ucraina a încercat, dar a avut puțin spirit în atacuri. Atacantul Dovbyk a fost prins de fundașii centrali Drăgușin și Burcă de fiecare dată.”, a relatat sporza.be.

• niciun gol încasat

Danny Murphy s-a luat de Radu Drăgușin că s-a bucurat excesiv, dar a fost taxat imediat de englezi

Cel care a avut un lucru să-i reproșeze lui Drăgușin a fost Danny Murphy (47 de ani), fost mijlocaș cu 417 meciuri în Premier League și care a activat la echipe precum Tottenham sau Liverpool.

“Lăsând gluma la o parte, evoluția lui merită laude pentru că a fost extraordinar, iar fanii lui Tottenham vor fi încântați, pentru că n-au apucat să-l vadă la treabă prea mult, dar arată perfect pentru Premier League.

A arătat tot ce e bun la fotbalul românesc în ziua de azi. Dar nu cred că ar trebui să te bucuri atât de mult că îți faci treaba. E doar o intervenție, fii serios”, a spus Murphy la emisiunea de după meci a celor de la BBC Sport.

Ultima parte a declarației i-a enervat la culme pe microbiștii englezi, care și-au arătat pe Twitter încă o dată disprețul față de Murphy în rolul de analist TV:

• “Cine mai e Danny Murphy azi, oricum? Bucuria a avut rolul ei și a atras publicul alături de echipă”
  • “Danny Murphy vorbește rahat. Radu ‘Dragonul’ poate celebra cât vrea, pentru că intervenția lui își ajută țara să termine meciul fără gol primit. Se numește pasiune”
  • “Danny Murphy e un idiot absolut. Nu e suficient de bun să fie analist. Sunt destui foști jucători la care se poate apela”
  • “Danny Murphy e oricum un nesimțit ordinar”
  • “Danny Murphy îmi face sângele să fiarbă. Pentru numele lui Dumnezeu, taci din gură!”

Danny Murphy a câștigat cu Liverpool titlul, Cupa Angliei, Cupa Ligii Angliei (x2), Super Cupa Angliei, Cupa UEFA și Super Cupa Europei.