Cum a fost numit David Popovici de organizatorii Jocurilor Olimpice, după ce a cucerit medalia de aur istorică la Paris!

Expresia „Amor Fati” a devenit celebră datorită apariţiei sale în cunoscuta carte „Ecce homo” a filozofului german Friedrich Nietzsche. Cartea lui Nietzsche a fost publicată în 1908.

Postarea lui David Popovici a adunat în câteva ore 68.000 de like-uri, circa 7.350 de comentarii şi 2.500 de distribuiri pe Facebook.

„Nu mi-a păsat de medalie!” David Popovici, discurs uriaş cu medalia olimpică de aur la gât: „A fost ca o luptă de câini”

David Popovici a avut un discurs uriaş cu medalia olimpică de aur la gât. David Popovici a dezvăluit că a eliminat presiunea pentru că nu s-a gândit neapărat să câştige o medalie, ci ca să se dueleze cu cei mai buni din lume.

David Popovici a scris istorie pentru România şi a devenit primul campion olimpic la înot masculin. Popovici a explicat ce a simţit în ultimii 25 de metri ai finalei, acolo unde s-a decis noul campion olimpic al probei de 200 de metri liber. Mai mult, Popovici a dezvăluit şi momentul în care şi-a dat seama că a devenit campion olimpic.

„Nu mi-a păsat de medalie. Aşa am câştigat-o. Nu acesta este obiectivul. obiectivul este să te simţi bine. Vii la Jocurile Olimpice să concurezi cu cei mai buni din lume. E un privilegiu doar să fii aici. Tocmai că nu am luptat pentru medalie, am reuşit să o câştig. A fost o luptă de câini, fix aşa o descriu. Pe ultimii 50 de metri, îl vedeam pe american că este în faţa mea, ştiam că neamţul e undeva în stânga mea. Văzusem că plecase tare. Chiar dacă nu te uiţi la ei, îi simţi acolo respinrându-ţi în ceafă. Ştiam că sunt acolo şi nu mi-am permis în nicio secundă să o las mare. Am făcut cursa pe care o doream.

Au fost lacrimi de bucurie în tribune, şi la mine au fost”

Chiar dacă nu acesta era obiectivul, mă bucur pentru medalie. Mi-am dat seama când am atins plăcuţa pentru că au nişte lumini. Dacă atingi primul, vezi doar o lumină. Au fost lacrimi de bucurie în tribune, şi la mine au fost. Nu sunt cel mai deschis om, dar am plâns şi eu când am dat primul interviu. Inclusiv pe podium m-am abţinut. Am visat la acest moment, la 11 ani tortul meu a fost cu Jocurile Olimpice de la Tokyo,. Eu de la 11 ani ştiam că îmi doresc să ajung la Jocuri. Dacă eu am reuşit, un băiat crescut în Titan – Pantelimon, complet obişnuit, absolut oricine poate. Prin determinare, perseverenţă şi multă muncă. Aş vrea să profit de ocazie şi să le mulţumesc tuturor celor care m-au susţinut”, a spus David Popovici la zona mixtă.

Popovici a încheiat finala de la 200 de metri liber de la Paris cu timpul 1:44:72. Britanicul Matthew Richards, clasat pe 2, a avut timpul 1:44:74. Americanul Luke Hobson, medaliat cu bronz, a terminat cursa cu timpul 1:44:79.

Omul cu banii de la FC Argeș, prima reacție după demiterea lui Nicolae Dică: ”Suntem blestemați, ca FCSB”

Fostul atacant a fost adus la cererea președintelui Dani Coman, dar rezultatele nu l-au ajutat… Read More

43 de minute ago

Hermannstadt – CFR Cluj 0-0, ACUM, pe iAMsport.ro. Repriză fără goluri la Sibiu

Hermannstadt - CFR Cluj 0-0, ACUM, LIVE SCORE pe iAMsport.ro Min 56: Ocazie CFR! Munteanu… Read More

Adrian Porumboiu, ironic la adresa lui Gigi Becali: “Noaptea e mai greu așa”

FCSB are un început de campionat sub așteptări în întrecerea internă, unde se luptă să… Read More

FCSB – Petrolul Ploiești, de la 21:30, pe iAMsport.ro. ”Roș-albaștrii” caută victoria în Ghencea

FCSB - Petrolul Ploiești, de la 21:30, pe iAMsport.ro. Echipele de start FCSB (4-3-3): Târnovanu… Read More

Jucătorul de peste 1.000.000 de euro care își joacă viitorul la FCSB: ”Vii ca vedetă din provincie și te face praf”

Evoluțiile fotbalistului nu l-au convins pe Becali, care l-a retrogradat pe banca de rezervă. Totuși,… Read More

Gigi Becali a ordonat, antrenorii s-au conformat: FCSB atacă cu toate liniile Petrolul. Bîrligea debutează pentru campioni

Charalambous și Pintilii au respectat dorințele patronului și bucureștenii vor ataca cu toate liniile pe… Read More