Cristiano Ronaldo, la tragerea la sorți pentru Champions League: portughezul va fi premiat

• Cupa României: Voluntari – Dinamo, miercuri, 19:00, DGS 1

• UCL: GalatasarayYoung Boys, marți, 22:00, DGS 1

Cristiano Ronaldo, premiat la tragerea la sorți pentru Champions League

Cu 140 de goluri marcate în 183 de meciuri în cea mai prestigioasă competiţie europeană, atacantul în vârstă de 39 de ani are 11 goluri mai mult decât marele său rival, argentinianul Lionel Messi, şi 46 de goluri mai mult decât polonezul Robert Lewandowski.

De cinci ori câştigător al Ligii Campionilor, o dată cu Manchester United (2008) şi de patru ori cu Real Madrid (2014, 2016, 2017, 2018), Cristiano Ronaldo joacă din ianuarie 2023 la echipa saudită Al-Nassr.

Ronaldo “deţine de asemenea recordul pentru cea mai lungă serie de goluri” în Liga Campionilor, “înscriind în unsprezece meciuri consecutive, între iunie 2017 până şi aprilie 2018”, precizează UEFA. De cinci ori laureat al

Balonului de Aur, el a marcat de 17 ori în Liga Campionilor în stagiunea 2013-1014 cu Real Madrid, recordul său într-un sezon.

“Excelenţa sa constantă la cel mai înalt nivel este o mărturie pentru căutarea sa neobosită a unor trofee colective şi individuale. De mai bine de două decenii, el nu a încetat să evolueze şi să-şi îmbunătăţească jocul”, a declarat preşedintele UEFA, Aleksander Ceferin.

Tragerea la sorţi pentru Liga Campionilor, care va avea loc joi la Monaco, va inaugura noua formulă a competiţiei, cu o trecere de la 32 la 36 de echipe şi înlocuirea fazei grupelor cu un “mini-campionat” în care fiecare club va întâlni opt adversari diferiţi, notează Agerpres.

Etichete: cristiano ronaldo , tragere sorti champions league

FCSB, ofertă pentru un fotbalist de la Petrolul! Dezvăluirea a fost făcută în direct, imediat după meci

Premier League: Man. City - Arsenal, duminică, 18:30, DGS 1 SuperLiga: U Cluj - Univ.… Read More

Alexandru Băluță a marcat, dar a fost schimbat după 45 de minute: ”Nu mă așteptam să fiu scos”

Gigi Becali l-a avertizat pe Daniel Bîrligea după ce l-a schimbat la pauză: „O să vorbesc cu el”

Gigi Becali l-a avertizat pe Daniel Bîrligea după ce l-a schimbat la pauză Daniel Bîrligea,… Read More

Gigi Becali a făcut praf arbitrajul după FCSB – Petrolul 1-1: „Furăciune”

Gigi Becali a făcut praf arbitrajul după FCSB - Petrolul 1-1: "Furăciune" Gigi Becali, în… Read More