Cristi Balaj și-a ieșit din minți după CFR Cluj – Pafos 1-0: ”O rușine!” / ”Au legături în Cipru”. Cum a comentat eliminarea lui Deac

Cristi Balaj a catalogat drept “o rușine” arbitrajul brigăzii din Serbia conduse de Novak Simovic. Președintele CFR-ului, la rândul său fost central, consideră că echipa lui Dan Petrescu a fost dezavantajată în mod voit.

Cristi Balaj, după CFR Cluj – Pafos 1-0

Pe de altă parte, Balaj a recunoscut că eliminarea lui Ciprian Deac din minutul 40 a fost corectă, dar nu își explică celelalte decizii luate de arbitrul din Serbia.

“Fault într-un moment în care portarul lor s-a ciocnit cu jucătorul lor și avertizează doi jucători de la CFR. Faptul că se fac gafe de genul acesta într-o asemenea fază a competiției… Nu respectă protocolul VAR, ți-e frică că se va da gol? Care este interesul tău, ca arbitru? Protocolul VAR spune clar. Dacă s-ar fi înscris gol, avea ocazia ca VAR-ul să-i certifice dacă a avut sau nu dreptate. Eu spun că vorbim de o brigadă de arbitrii care are legături în Cipru, ne putem gândi la orice. Sunt imagini care fac de rușine acest fenomen.

La Deac a fost eliminare. În măsura în care recunosc acest lucru, nu mi se pare corect să recunosc când sunt greșeli împotriva noastră și apoi să acopăr alte greșeli. Am obținut maxim din acest meci în condițiile date. Este rușinos că există un asemenea comportament la un asemenea nivel. Dacă o să remarcați, apărătorul lor îl urmărește cu privirea și intră direct în abdomenul lui.

“Nu pot să accept un asemenea arbitraj!”

La Deac a fost presiunea meciului și faptul că jucătorul lui Pafos i-a blocat deplasarea. Dar sunt convins că și-a dat seama că a greșit, nu îl caracterizează astfel de situații. La el vorbim vorbim de gestul său.

Este greu, dar am încredere în jucători. Cât am evoluat 11 la 11, ei n-au avut ocazii, am stat bine în teren. Am suferit în repriza a doua, când ne-am retras. Repet, sunt dezamăgit, nu pot să accept să ai o asemenea manieră de arbitraj la un asemenea nivel. Toate deciziile le-ai luat împotriva unei singure echipe. O rușine”, a spus Cristi Balaj, la Digi Sport.

Unicul gol al partidei a fost înscris de kosovarul Meriton Korenica în minutul 17, cu un șut din afara careului. Returul din Cipru va avea loc pe 29 august.

Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Sursa

Fostul căpitan al Barcelonei, anunțat titular pentru prima dată sub comanda lui Cesc Fabregas

Handbal: Dinamo - Fredericia, joi, 19:45, DGS 2 Liga 2: FCU Craiova - Unirea Ungheni,… Read More

FCU Craiova – Unirea Ungheni 1-0, ACUM, la Digi Sport 1. Oltenii au deschis scorul