Categories: Alte Sporturi

Colegul lui Radu Drăgușin, criză de nervi în Tottenham – Man. City 0-2: i-a speriat pe cei din jurul său

• Cupa României, finala: Corvinul – Oțelul, miercuri, 20:30, DGS 1

• Premier League: Manchester United – Newcastle, miercuri, 22:00, DGS 2

Cu Radu Drăgușin (22 ani) titular și integralist, Tottenham nu a reușit să îi pună prea mari probleme echipei lui Pep Guardiola. Ambele goluri marcate de campioana en-titre au fost marcate de Erling Haaland, care a dus-o pe Manchester City la doar un pas de titlu.

Nervos din cauza schimbării și pentru primul gol încasat de Tottenham, Rodrigo Bentancur a lovit cu picioarele un scaun

După prima reușită a norvegianului, din minutul 51, Rodrigo Bentancur (26 ani) a fost protagonistul unui moment ”exploziv”. Mijlocașul din Uruguay încasase deja cartonașul galben în prima repriză, iar Ange Postecoglou (55 ani) nu a vrut să riște.

Astfel, mijlocașul a fost înlocuit de cu Dejan Kulusevski (21 ani), în minutul 55, pentru a forța egalarea. După schimbare, când a ajuns în zona bancilor de rezerve, Bentancur și-a ieșit din minți și a lovit un scan cu picioarele. Colegii săi s-au speriat când au văzut ieșirea fotbalistului.

VIDEO cu rezumatul meciului Tottenham – Manchester City 0-2:

Laude pentru Radu Drăgușin, după meciul cu Manchester City

După meciul cu Manchester City, publicația Football London i-a notat evoluția lui Radu Drăgușin cu 8 și a anunțat că fundașul român va începe să joace constant la Tottenham, de sezonul viitor.

”A făcut un tackling excelent la Haaland în minutul 18, iar ulterior a respins cu capul un șut al lui Silva, care se afla în poziție de ofsaid. Românul a sărbătorit respingerea ca pe un gol, așa cum a făcut-o și Vicario.

A continuat să joace foarte bine pentru restul partidei și e clar că va juca mult mai mult sezonul viitor. A fost o evoluție foarte bună împotriva unei echipe de top”, scrie Football London.