CFR Cluj – Sepsi 2-1. Karlo Muhar i-a salvat pe ardeleni în 90+6

28.04.2024, 23:00

• SuperLiga: PetrolulBotoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: RapidUniversitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

CFR Cluj a învins-o pe Sepsi Sf. Gheorghe, scor 2-1, în cadrul etapei a șaptea a play-off-ului SuperLigii României

Partida a putut fi urmărită ÎN DIRECT pe Digi Sport 1, în format Live Video pe digisport.ro, dar și din aplicația Digi Sport de către abonații RCS-RDS de pe teritoriul României.

CFR Cluj, chin în Gruia cu doi oameni în plus

A fost o primă repriză ”nebună” în Gruia. Ardelenii au deschis rapid scorul, în minutul 6, prin Muhar. Dar avantajul ardelenilor nu a durat mult.

Marcel Bîrsan a acordat penalty pentru Sepsi, iar Alimi a transformat în minutul 20. După gol, a urmat un adevărat coșmar pentru covăsneni, care au încasat două cartonașe roșii.

Mai întâi Oroian, în minutul 21, a încasat al doilea cartonaș galben. Apoi în prelungiri, Florin Ștefan a fost eliminat direct, după o intrare dură.

În repriza a doua, cu doi oameni în plus, ardelenii au lovit bara transversală de două ori. Golul victoriei a fost reușit de Muhar, care a reușit ”dubla” în 90+6.

• În urma acestui rezultat, CFR Cluj a urcat pe locul 2 în play-off, cu 37 de puncte. Sepsi rămâne pe locul 6, cu 28 de puncte.

VIDEO cu rezumatul meciului:

CFR Cluj – Sepsi 2-1

După șase etape jucate, CFR Cluj este pe locul al patrulea în play-off, cu 34 de puncte, însă la doar o lungime în spatele Farului, locul secund, care are și un meci în plus.

De cealaltă parte, Sepsi este pe poziția a șasea, cu 28 de puncte acumulate în cele șase meciuri jucate.

În turul disputat la Sf. Gheorghe, cele două formații au terminat la egalitate, scor 1-1. Marius Ștefănescu a deschis scorul pentru covăsneni, în timp ce Matija Boben a adus egalarea ardelenilor.