Categories: Alte Sporturi

Ce se întâmplă, de fapt, cu Istvan Kovacs la EURO 2024, după ce a intrat în istorie și a devenit ținta criticilor

• Media: Digi Sport Special, luni, 17:30, DGS 1

• Media: Fotbal Club, luni, 20:55, DGS 1

Arbitrul român nu a fost delegat la niciunul dintre meciurile din optimile EURO 2024, dar asta nu înseamnă că a fost exclus de la competiție.

Istvan Kovacs a rămas la EURO 2024

Istvan Kovacs, alături de brigada sa, din care mai fac parte asistenții Vasile Marinescu și Ovidiu Artene, se află în continuare în Germania pentru EURO.

Având în vedere că nu a fost trimis acasă, ceea ce s-a întâmplat cu patru spanioli, Istvan Kovacs păstrează șanse să arbitreze un meci din sferturile de finală ale EURO 2024, scrie gsp.ro.

De fapt, Istvan Kovacs chiar are șanse mari să mai conducă cel puțin încă un meci de la EURO 2024, având în vedere că este bine văzut de UEFA, care l-a delegat la finala Europa League de acum o lună.

Cum a explicat șeful arbitrilor de la UEFA decizia de a nu-l delega pe Istvan Kovacs la niciun meci din optimile EURO 2024

Roberto Rosetti, șeful Comisiei de Arbitri din cadrul UEFA, a transmis că delegările din optimi s-au făcut în funcție de prestațiile arbitrilor din faza grupelor.

Sunt decizii luate pe baza calității prestațiilor pe care le-au avut. Unii arbitri nu au fost delegați nu pentru că s-au descurcat prost, ci pentru că alții au fost mai buni.

Unele brigăzi au condus un meci, altele două, altele vor avea trei, unele chiar 4. Singurul meu obiectiv este să iau deciziile corecte pe baza meritocrației, calității și valorilor noastre”, a declarat Roberto Rosetti, în cadrul unei conferințe de presă organizate la finalul fazei grupelor EURO 2024.

Etichete: istvan kovacs

admin

Ce mesaj a avut FRF pentru naționala României, după înfrângerea în fața Olandei și eliminarea de la EURO 2024

Media: Liga Digisport, miercuri, 17:30, DGS 1 Media: Fotbal Club, miercuri, 19:30, DGS 1 În… Read More

o oră ago

Radu Drăgușin a numit echipa care ”poate câștiga cu ușurință Europeanul”, după ce România a părăsit competiția

Media: Liga Digisport, miercuri, 17:30, DGS 1 Media: Fotbal Club, miercuri, 19:30, DGS 1 Fundașul… Read More

o oră ago

Dilema lui Ronald Koeman, după ce a eliminat-o pe România de la EURO 2024: ”E dificil de explicat”

Media: Liga Digisport, miercuri, 17:30, DGS 1 Media: Fotbal Club, miercuri, 19:30, DGS 1 Golurile… Read More

o oră ago

Nota 4! Spaniolii l-au pus la zid pe arbitrul de la România – Olanda: ”A inventat!” / ”Slab!”

Media: Liga Digisport, miercuri, 17:30, DGS 1 Media: Fotbal Club, miercuri, 19:30, DGS 1 Cody… Read More

o oră ago

Ilie Dumitrescu știe cine e selecționerul ideal pentru România

Media: Liga Digisport, miercuri, 17:30, DGS 1 Media: Fotbal Club, miercuri, 19:30, DGS 1 Ilie… Read More

o oră ago

România, record negativ în prima repriză a meciului cu Olanda! Ce s-a întâmplat la Munchen… Read More