Categories: Alte Sporturi

Ce șanse are România să termine grupa pe primul loc și să ajungă în finala EURO, după victoria de poveste contra Ucrainei

• Media: Fotbal European, joi, 21:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 18:00, DGS 1

”Tricolorii” au câștigat fără drept de apel, scor 3-0, după golurile marcate de Nicolae Stanciu, Răzvan Marin și Denis Drăguș.

România are 38% șanse să termine grupa pe primul loc și 0.7% să câștige EURO

Astfel, după prima rundă a grupei E, România este lider cu 3 puncte, la egalitate cu Slovacia, însă cu un golaveraj mai bun.

Totuși, potrivit celor de la Football Meets Data, slovacii au prima șansă de a termina grupa pe primul loc cu 41%, în timp ce elevii lui Edi Iordănescu au 38 de procente. Belgia, favorită înainte de startul europeanului, are 15% șanse de a termina pe primul loc, în timp ce Ucraina doar 6 procente.

• Conform sursei citate, naționala României are doar 6% șanse să termine pe ultimul loc al grupei și să fie eliminată.

În fazele finale, elevii lui Iordănescu jr. au 29% șanse să ajungă în ”sferturi”, 8% în semifinale și doar 2% în finală, în timp ce șansele la trofeu sunt de 0.7%.

În acest moment, cele mai mari șanse să câștige EURO 2024 le are Franța (18%), urmată de Spania (14%).

România, bucurie după victoria cu Ucraina, scor 3-0 / Foto: Sport Pictures
  • Până acum, România s-a mai calificat o singură dată în istorie în sferturile EURO, la ediția din 2000, când ”Tricolorii” au fost învinși de Italia cu 2-0.

Adrian Porumboiu: ”Sigur trecem de grupe, sigur trecem și de optimi”

Adrian Porumboiu (73 de ani), fostul arbitru și patron al celor de la FC Vaslui, s-a declarat convins că naționala României va reuși să iasă din grupe și, ulterior, să treacă și de optimi la EURO 2024.

În privința depășirii și a sferturilor de finală, Porumboiu nu s-a putut pronunța, deoarece nu știe adversarul pe care-l vor putea întâlni ”Tricolorii” în această fază a competiției.

”Sigur trecem de grupe, sigur trecem și de optimi. Dar dar dar… aici este un mare semn de întrebare. Depinde cu cine pici mai departe. Oricum eu cred că trecem și de faza următoare. Ăsta e pronosticul meu. Vă rog să îl consemnați”, a spus Porumboiu, citat de Sport pe Surse

Etichete: romania , campionatul european , echipa nationala , euro , euro 2024

admin

România, record negativ în prima repriză a meciului cu Olanda! Ce s-a întâmplat la Munchen… Read More

53 de minute ago

România – Olanda 0-1, ACUM, pe digisport.ro. Olandezii conduc la pauză, dar ”Tricolorii” au arătat că se poate

Media: Liga Digisport, miercuri, 17:30, DGS 1 Media: Fotbal Club, miercuri, 19:30, DGS 1 România… Read More

o oră ago

Ianis Hagi a fost lovit în careul olandez și a început să sângereze, în minutul doi al meciului din optimile EURO!

Media: Liga Digisport, miercuri, 17:30, DGS 1 Media: Fotbal Club, miercuri, 19:30, DGS 1 În… Read More

o oră ago

Englezii au găsit vinovatul pentru golul luat de România de la Olanda

Media: Liga Digisport, miercuri, 17:30, DGS 1 Media: Fotbal Club, miercuri, 19:30, DGS 1 Cody… Read More

o oră ago

Românii fac spectacol la Munchen! Mesajele afișate în tribune în startul partidei cu Olanda

Media: Liga Digisport, miercuri, 17:30, DGS 1 Media: Fotbal Club, miercuri, 19:30, DGS 1 Mesajele… Read More

o oră ago

Nici măcar cartonaș galben! Intrare criminală a lui Dumfries la Mogoș, după ce l-a făcut să sângereze și pe Ianis Hagi

Media: Liga Digisport, miercuri, 17:30, DGS 1 Media: Fotbal Club, miercuri, 19:30, DGS 1 ”Tricolorii”… Read More