Ce lovitură! A plecat din România, a jucat 6 luni în străinătate și s-a întors în SuperLigă pe salariu dublu

• Fotbal: Franța – Canada, duminică, 22:10, DGS 1

• Fotbal: Italia – Bosnia si Hertegovina, duminică, 21:45, DGS 2

Mijlocașul defensiv plecase de la Farul în iarnă, la Apollon Limassol, pentru suma de doar 50.000 de euro, care a ajuns tot în conturile fotbalistului. Artean și constănțenii aveau un pact conform căruia va fi lăsat să plece dacă are ofertă din străinătate.

Andrei Artean, de la 8.000 de euro la 15.000 în doar câteva luni

Mutarea din România în Cipru a fost o adevărată lovitură financiară pentru Artean. Potrivit informațiilor digisport.ro, închizătorul primea în jur de 8.000 de euro lunar la Farul, iar cei din Limassol l-au plătit cu 18.000 de euro vreme de 6 luni.

După 22 de meciuri, Artean a părăsit-o pe Apollon din postura de jucător liber de contract, astfel că a primit o sumă de bani la semnătură din partea celor de la CFR.

Mai mult decât atât, fotbalistul care a ieșit campion cu Farul în 2023 și-a negociat un salariu în jur de 15.000 de euro la CFR, astfel că a ajuns să câștige aproximativ de două ori mai mult decât primea la constănțeni, în decurs de doar jumătate de an.

Andrei Artean a cochetat cu naționala României

Grație evoluțiilor foarte bune de la Farul, Artean ajunsese și în angrenajul echipei naționale. Edi Iordănescu l-a convocat pentru meciurile cu Israel și Elveția din preliminariile EURO 2024.

Mijlocașul defensiv nu a reușit, însă, să prindă vreun minut pe teren și nici n-a fost luat în lotul pentru turneul final din Germania.

Etichete: salariu , apollon limassol , andrei artean