Ce a scris UEFA despre România, înaintea meciului cu Olanda de la EURO 2024

• Media: Fotbal Club, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• Media: Fotbal European, sâmbătă, 21:00, DGS 1

Meciul dintre România și Olanda poate fi urmărit în format LIVE TEXT pe site-ul digisport.ro și în aplicația Digi Sport, de abonații Digi România.

Descrierea făcută de UEFA naționalei României, înaintea meciului cu Olanda de la EURO 2024

Înaintea meciului cu Olanda de la EURO 2024, cei de la UEFA au scris câteva cuvinte despre România și performanța de până acum de la turneul final și nu numai.

România a ajuns în faza eliminatorie a unui EURO pentru prima dată în 24 de ani și a făcut-o cu stil, câștigând Grupa E. Victoria lor cu 3-0 în fața Ucrainei a fost un moment culminant, echipa lui Edward Iordănescu punând în față o minunată echipă de atac în fața fanilor la Munchen.

Sarcina lor acum este să imite sau chiar să meargă mai bine decât acea echipă celebră de la EURO 2000, care a ajuns în sferturile de finală înainte de a fi învinsă de Italia.

Sinonim cu o abordare modernă și meticuloasă a pregătirii meciurilor, Iordănescu intenționează să construiască o nouă generație incitantă pentru echipa națională. El se străduiește să extragă maximum de la jucătorii săi și să le ofere suporterilor care călătoresc din România multe motive de bucurie.

Tatăl lui Edward Iordănescu, Anghel, a antrenat naționala până în sferturile de finală ale Cupei Mondiale în 1994 – cea mai bună performanță la un campionat major”, a scris UEFA, pe site-ul oficial.

România, meci cu Olanda în optimile de la EURO 2024

Meciul României cu Olanda se va disputa pe 2 iulie, de la ora 19:00, pe stadionul din Munchen, unde prima noastră reprezentativă și-a început parcursul de la EURO 2024, cu marea victorie cu Ucraina, 3-0.

După rezultatele Portugaliei și Turciei, România are un adversar mai greu în optimi, însă altfel stau lucrurile dacă va reuși să se califice în sferturi.

O victorie cu Olanda aduce o confruntare cu învingătoarea din meciul dintre Austria și Turcia. Pe aceeași jumătate de tablou mai sunt meciurile Anglia – Slovacia și Elveția – Italia. Dacă ajunge în semifinale, România va juca împotriva uneia dintre cele patru echipe.

Pe cealaltă jumătate de tablou sunt meciuri mai ”tari” în optimi:

• Spania – Georgia
  • Germania – Danemarca
  • Portugalia – Slovenia
  • Franța – Belgia

Tabloul complet al optimilor EURO 2024

FOTO Imagini de colecție surprinse pe gazon, după calificarea României în optimile EURO 2024

Etichete: romania , olanda , euro , uefa , romania euro

Natalia Semeniciuc a câştigat medalia de aur la Campionatele Europene de box pentru juniori!

Natalia Semeniciuc s-a impus la puncte în faţa rusoaicei Ksenia Andreeva, în finală, potrivit paginii… Read More

Răzvan Raț l-a ironizat pe Ciprian Marica în direct și a izbucnit în hohote de râs: ”Mai sărăcăcios!” Cum i-a răspuns fostul atacant

Duminică seară, s-au primele două sferturi de finală de la Euro 2024. Elveția va înfrunta… Read More

Imagini șocante cu Mario Balotelli! Aflat într-o stare ciudată, a căzut pe stradă și nu s-a putut ridica

După o perioadă în care părea să fie unul dintre cei mai buni tineri jucători… Read More

Luis de la Fuente, după victoria clară a Spaniei cu Georgia: ”Cred că meciul era de 9-1!”

”Furia Roja” a defilat în grupa de la turneul final din Germania, cu victorii pe… Read More

Discurs entuziast al lui Willy Sagnol după ce Georgia a fost eliminată de Spania: ”Noi suntem adevărații câștigători!”

Willy Sagnol a declarat, la finalul confruntării cu Spania, că jucătorii săi își vor putea… Read More