Ce a făcut Dorinel Munteanu, în timpul loviturilor de departajare din finala Cupei României! Gestul a fost surprins imediat

Dorinel Munteanu, în timpul finalei Cupei României/ Captură Digi Sport

Ce a făcut Dorinel Munteanu, în timpul loviturilor de departajare din finala Cupei României s-a văzut imediat pe transmisiunea tv. Tensiunea a fost la cote înalte pentru antrenorul gălăţenilor, care a mers la vestiare, în timpul executării penalty-urilor.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Oţelul a pierdut dramatic finala Cupei României şi a ratat şansa de a cuceri în premieră acest trofeu. Corvinul s-a impus la loviturile de departajare şi a scris istorie, fiind prima echipă din Liga a 2-a care triumfă în această competiţie, după 49 de ani.

În timpul executării loviturilor de departajare, Dorinel Munteanu nu a mai suportat şi a mers la vestiare. Gestul fostului internaţional a fost surprins imediat de camerele tv.

Cele mai citite

Doar câteva minute a stat Dorinel Munteanu la vestiare şi a revenit pe banca echipei sale. Formaţia sa a fost însă învinsă însă, scor 3-2 la loviturile de departajare.

Oţelul a ratat trei lovituri consecutive de departajare, în finala cu Corvinul. Gaitan, Lameira şi Ghiocel au ratat, în timp ce Herghelegiu a transformat penalty-ul decisiv pentru Corvinul, declanşând nebunia pe stadionul din Sibiu.

Este a doua finală pierdută de Oţelul, după cea din 2004. La momentul respesctiv, gălăţenii au fost învinşi de Dinamo, în ultimul act al Cupei României, scor 0-2. Gălăţenii au ratat şi şansa de a se califica în preliminariile Europa League, urmând să dispute barajul pentru Conference League cu U Cluj.

Câţi bani a încasat Corvinul, după ce a câştigat Cupa României

S-au efectuat calculele şi s-a aflat câţi bani a încasat Corvinul, după ce a câştigat Cupa României. Trupa din Liga a 2-a a înregistrat un succes istoric, după ce a învins-o pe Oţelul, dramatic, la loviturile de departajare.

După succesul din Cupa României, Corvinul a încasat şi un premiu consistent. Concret, după ce a triumfat în finala cu Oţelul, echipei de Liga a 2-a i-a intrat în cont suma de 240.000 de euro, sumă care se adaugă la cea deja câştigată, pentru parcursul avut.

Reclamă 4 / 0/3

În total, Corvinul a câştigat 373.000 de euro, din parcursul avut în acest sezon de Cupa României. De cealaltă parte, pentru participarea în finală, Oţelul a fost răsplătită cu suma de doar 10.000 de euro, sumă care se adaugă la cea de 103.000 de euro, câştigată deja de trupa lui Dorinel Munteanu.

Corvinul este a cincea echipă din Liga a 2-a, din istoria României, care reuşeşte să câştige Cupa. Ultima dată când o divizionară secundă a triumfat în această competiţie a fost în 1975, atunci când Rapid câştiga marele trofeu. De-a lungul timpului, şi Metalul Reşiţa (1954), Arieşul Turda (1961) şi Chimia Râmnicu Vâlcea (1971), toate echipe din liga secundă, au triumfat în Cupă.

Loading …

Simina PREDA

Ce mesaj a avut FRF pentru naționala României, după înfrângerea în fața Olandei și eliminarea de la EURO 2024

Media: Liga Digisport, miercuri, 17:30, DGS 1 Media: Fotbal Club, miercuri, 19:30, DGS 1 În… Read More

1 minut ago

Radu Drăgușin a numit echipa care ”poate câștiga cu ușurință Europeanul”, după ce România a părăsit competiția

Media: Liga Digisport, miercuri, 17:30, DGS 1 Media: Fotbal Club, miercuri, 19:30, DGS 1 Fundașul… Read More

1 minut ago

Dilema lui Ronald Koeman, după ce a eliminat-o pe România de la EURO 2024: ”E dificil de explicat”

Media: Liga Digisport, miercuri, 17:30, DGS 1 Media: Fotbal Club, miercuri, 19:30, DGS 1 Golurile… Read More

1 minut ago

Nota 4! Spaniolii l-au pus la zid pe arbitrul de la România – Olanda: ”A inventat!” / ”Slab!”

Media: Liga Digisport, miercuri, 17:30, DGS 1 Media: Fotbal Club, miercuri, 19:30, DGS 1 Cody… Read More

1 minut ago

Ilie Dumitrescu știe cine e selecționerul ideal pentru România

Media: Liga Digisport, miercuri, 17:30, DGS 1 Media: Fotbal Club, miercuri, 19:30, DGS 1 Ilie… Read More

1 minut ago

România, record negativ în prima repriză a meciului cu Olanda! Ce s-a întâmplat la Munchen… Read More