Câți bani a primit FRF de la UEFA, după ce România a învins-o la scor de neprezentare pe Ucraina

• MEDIA: Liga Digi Sport, marți, 15:30, DGS 1

• MEDIA: Digi Sport Special, marți, 21:00, DGS 1

”Tricolorii” pregătiți de Edi Iordănescu au surprins întreaga lume prin prestația excepțională din partida cu Ucraina, o națională mult mai bine cotată și care era cotată drept favorită în această confruntare.

1.000.000 de euro pentru FRF după victoria României cu Ucraina

Nicușor Stanciu, Răzvan Marin și Denis Drăguș au fost cei care și-au trecut numele pe tabela de marcaj și au asigurat victoria României, care a obținut doar al doilea triumf din istoria sa la EURO, după cel cu Anglia din 2000, scor 3-2.

În urma victoriei cu Ucraina, în conturile celor de la FRF va intra suma de un milon de euro, atât cât oferă UEFA pentru o victorie în grupe. Această suma se adaugă celei de 9,25 milioane de euro, pe care FRF a încasat-o în urma calificării României la turneul final din Germania.

• 8 milioane de euro pentru câștigătoarea turneului

Naționalele pot câștiga până la maximum 28,25 milioane de euro dacă vor câștiga toate meciurile și, implicit trofeul, așa cum a fost cazul Italiei la ultimul turneu final.

Premiul total al competiției va fi de 331 de milioane de euro, aceeași sumă precum la ediția disputată în anul 2021. Chiar dacă totalul de bani a rămas același, cifrele sunt în creștere față de sezoanele trecute. În 2016, 301 milioane de euro au fost puse în joc, în timp ce la ediția din 2012 ”doar” 196 de milioane de euro.