Carlos Alcaraz a câștigat finala de la Roland Garros 2024! Victorie fabuloasă în fața lui Alexander Zverev, în set decisiv!

Știrea inițială

După un început ezitant în sezonul de zgură, la Monte-Carlo şi Madrid, Alexander Zverev şi-a intrat în formă la Roma, acolo unde a şi câştigat turneul. Acum, el are o serie de 12 victorii la rând, înaintea finalei cu Alcaraz. În semifinale, germanul a trecut în patru seturi de Casper Ruud, dublu finalist la Paris.

De cealaltă parte, Carlos Alcaraz a avut probleme medicale în acest sezon de zgură, jucând doar la Madrid, acolo unde s-a oprit în sferturile de finală. La Roland Garros, spaniolul a arătat o formă foarte bună, pierzând un singur set până în semifinala cu Jannik Sinner. În meciul cu italianul care va deveni numărul 1 mondial luni, Alcaraz s-a impus în set decisiv, după mai bine de patru ore de joc.

Alexander Zverev şi Carlos Alcaraz se vor întâlni pentru a zecea oară. În acest moment, Zverev conduce cu 5-4. În 2024, finaliştii s-au întâlnit de două ori şi şi-au împărţit victoriile. Mai întâi, Zverev s-a impus cu 3-1 la seturi în sferturile de finală de la Australian Open. Câteva săptămâni mai târziu, în sferturile de la Indian Wells, Alcaraz s-a impus cu 6-3, 6-1.

Pe zgură, cei doi s-au întâlnit de trei ori. Alcaraz a câştigat cele două dueluri de la Madrid, din 2022 şi 2023, în timp ce Zverev s-a impus în sferturile de finală de la Roland Garros din 2022.

Iga Swiatek, copleşită de emoţii după ce a cucerit al patrulea titlu la Roland Garros: „Doamne, îmi cer scuze”

Iga Swiatek, copleşită de emoţii după ce a cucerit al patrulea titlu la Roland Garros. Numărul 1 WTA s-a impus cu 6-2, 6-1, după 70 de minute de joc în ultimul act cu Jasmine Paolini, pe arena Philippe Chatrier.

„Cea mai dificilă provocare din acest sport”, a spus Jasmine Paolini, după finala de la Roland Garros, despre întâlnirea cu Iga Swiatek.

Rapid – Oțelul Galați, de la 21:30, pe iAMsport.ro. Giuleștenii sunt în căutarea primei victorii pe teren propriu. Echipele de start

UPDATE: Echipele de start: Rapid (4-2-3-1): Siegrist - Cr. Manea, Ignat, Pașcanu,. Borza - Christensen,… Read More

54 de minute ago

Marius Șumudică a schimbat căpitanul la Rapid. Cine poartă banderola la meciul cu Oțelul

Cristi Săpunaru și Christopher Braun, primii doi căpitani ai Rapidului în acest sezon, au fost… Read More

Scenariul negru pentru rapidiști, adus în discuție de un dinamovist: “Să nu se sature domnul Șucu”

După ani de zile petrecute în eșaloanele inferioare, Rapidul a revenit în prima ligă în… Read More

CFR – UTA Arad 1-3. Surpriză în Gruia, unde echipa lui Petrescu pierde în fața lui Rednic

CFR - UTA Arad 1-3 FINAL Min. 77 Gol UTA: Mingea trimisă spre careul CFR-ului,… Read More

Emil Săndoi a dezvăluit secretul din spatele unei victorii: ”Dacă nu există, nu poți avea rezultate”

Tehnicianul moldovenilor a ținut să își fericite jucătorii, care și-au asigurat victoria prin golul marcat… Read More