Bochum – Fortuna Dusseldorf 0-3. Oaspeții sunt cu un pas în Bundesliga

• Media: Fotbal Club, vineri, 19:00, DGS 1

• Baraj SuperLiga: MioveniBotoșani, vineri, 20:00, DGS 1

Returul dintre cele două formații va avea loc pe Esprit Arena din Dusseldorf pe 27 mai (luni), de la ora 21:30.

Bochum – Fortuna Dusseldorf 0-3. Oaspeții, favoriți cerți la promovarea în Bundesliga

Oaspeții de la Fortuna Dusseldorf au reușit să deschidă scorul pe stadionul Vonovia Ruhrstadion din Bochum în minutul 13, când Philipp Hofmann (31 de ani), atacantul gazdelor, și-a introdus mingea în proprie poartă în urma unui corner executat direct pe poartă de Christos Tzolis.

După acest moment, jocul din prima repriză a fost unul echilibrat, în care ambele formații au încercat să înscrie prin șuturi expediate de la distanță (Bochum a trimis 8 șuturi pe lângă poartă, în timp ce Dusseldorf 7).

În repriza secundă, ”alb-roșii” de la Fortuna Dusseldorf au fost mai buni și au reușit să marcheze din nou, de această dată în minutul 64 prin mijlocașul Felix Klaus (31 de ani), la capătul unui contraatac excelent purtat de elevii pregătiți de Daniel Thioune (49 de ani). Pe fondul unei căderi a gazdelor, oaspeții au punctat din nou în minutul 72 prin Yannik Engelhardt (23 de ani), care a dus scorul la 3-0 pentru Dusseldorf după o respingere greșită a portarului gazdelor Andreas Luthe.

De altfel, acesta a fost și scorul final al partidei: Bochum – Fortuna Dusseldorf 0-3.

Astfel, înaintea meciului retur care va avea loc peste 4 zile, Fortuna Dusseldorf este mare favorită să revină pe prima scenă fotbalistică din Germania după o pauză de 4 ani (Dusseldorf a retrogradat în Zweite Bundesliga la sfârșitul sezonului 2019 / 2020).

De partea cealaltă, Bochum este foarte aproape să retrogradeze în a doua divizie a fotbalului german, după ce a stat timp de 3 sezoane în Bundesliga.

VIDEO Rezumat Bochum – Fortuna Dusseldorf, scor 0-3

Etichete: bundesliga , fortuna dusseldorf , baraj , bochum