• Liga Națiunilor: Olanda – Germania, marți, 21:45, DGS 1

• Liga Națiunilor: Anglia – Finlanda, marți, 21:45, DGS 2

În primul meci din preliminarii, Africa de Sud a remizat cu Uganda, scor 2-2.

Siyabonga Ngezana a comis-o cu Sudanul de Sud, dar a fost salvat de colegi în prelungiri

Siyabonga Ngezana nu a avut cel mai bun start de joc. În primul sfert de oră al meciului, fundașul de la FCSB a comis-o.

Acesta nu a putut respinge o minge din fața careului mare, un adversar i-a luat fața, după care apărătorul central l-a luat în brațe pe jucătorul Sudanului de Sud și a comis penalty.

Okello a transformat lovitura de la 11 metri în minutul 15. Africa de Sud a egalat două minute mai târziu prin Appollis.

Același Appollis a marcat pentru 2-1 în minutul 45+2. Sudanul de Sud a egalat apoi în minutul 57 prin Kuach Yuel.

Mbatha l-a salvat pe Siyabonga Ngezana, dar și pe ceilalți colegi. Acesta a marcat golul victoriei pentru Africa de Sud în minutul 90+5.

După două meciuri în cadrul Grupei K din preliminariile Cupei Africii pe Națiuni, Africa de Sud se află pe locul doi în clasament, cu patru puncte, la egalitate cu Uganda. Din grupă mai face parte Congo, cu trei puncte.

• 1.600.000 de euro este cota de piață a lui Siyabonga Ngezana, potrivit Transfermarkt

Siyabonga Ngezana și-a cerut iubita din copilărie în căsătorie

Siyabonga Ngezana a decis să-și ceară iubita în căsătorie, iar aceasta nu a ezitat și a acceptat propunerea.

Anunțul a fost făcut chiar de către fotbalistul de la FCSB prin intermediul unei scurte postări pe rețelele sociale.

Logodit cu dragostea mea din copilărie”, a transmis Siyabonga Ngezana, pe Instagram.

Cea care i-a spus ”DA” lui Siyabonga Ngezana se numește Mbali Malindiza.

Etichete: africa de sud , gigi becali , cupa africii pe natiuni , siyabonga ngezana , transformare fizica , bestie , sudanul de sud