Bayern, victorie istorică cu Dinamo Zagreb! Harry Kane, „poker” de senzaţie în „măcelul” de la Munchen

Harry Kane a stabilit o bornă impresionantă, în meciul cu Dinamo Zagreb. Atacantul a devenit jucătorul englez cu cele mai multe goluri marcate în competiţiile europene, depăşindu-l pe Wayne Rooney. Kane a ajuns la 33 de goluri marcate în Europa.

Totodată, Harry Kane are cifre fantastice în tricoul lui Bayern. Transferat de la Tottenham în vara anului trecut, atacantul englez a marcat 53 de goluri, în 50 de meciuri bifate la formaţia bavareză, în toate competiţiile.

Bayern a devenit prima echipă care a marcat nouă goluri, într-un meci de Champions League. Totodată, echipa lui Vincent Kompany a egalat performanţa obţinută în 2012, atunci când o învingea pe Basel tot la şapte goluri diferenţă, scor 7-0. Este de menţionat şi succesul uriaş înregistrat de bavarezi în 2020, atunci când o distrugeau pe Barcelona, scor 8-2, în sferturile Champions League.

Cea mai mare diferenţă de scor, într-un meci de Champions League, a fost bifată de Liverpool şi Real Madrid. În 2007, „cormoranii” o învingeau pe Beşiktaş cu scorul de 8-0, scor pe care l-au înregistrat şi madrilenii în 2015, contra lui Malmo.

Fază controversată în Bayern – Dinamo Zagreb

În minutul 16, Pavlovic a căzut în careul oaspeţilor, după o intervenţie a lui Theophile-Catherine. „Centralul” partidei a făcut imediat semn că nu a fost fault şi că faza poate continua.

Imediat după, mingea a revenit în posesia bavarezilor. Musiala i-a pasat lui Gnabry, iar atacantul de 29 de ani a marcat cu un gol la colţul lung.

Reuşita lui Bayern a fost analizată imediat cu ajutorul arbitrajului video. Juan Martinez a fost chemat să revadă întreaga fază la marginea terenului. Acesta a putut observa că Gnabry era în poziţie de ofsaid în momentul în care a primit pasa.

3,5 milioane de euro – transferul lui Ianis Hagi

Champions League: AS Monaco - Barcelona, joi, 22:00, DGS 1 Champions League: Atalanta - Arsenal,… Read More

3 minute ago

Schimbare radicală la Real Madrid: “Antrenorul ne-a dat libertate să alegem”

4 minute ago

Anunțul făcut de FRF, după ce biletele pentru meciul cu Cipru s-au epuizat în doar 75 de minute

FIFA a actualizat clasamentul mondial! Pe ce loc e România, după victoriile din Liga Națiunilor

Ce se întâmplă cu Iacob, jucătorul ”dat dispărut de la Rapid”

Brugge – Dortmund 0-3. Nemții s-au distrat și au câștigat în prima etapă din Champions League