Avertismentul lui Gică Popescu, după Kosovo – România 0-3: „Nu ştiu de ce, dar cred că este principalul pericol pentru noi!”

Avertismentul lui Gică Popescu, după Kosovo – România 0-3

Captură Antena 1

Avertismentul lui Gică Popescu, după Kosovo – România 0-3. Fostul căpitan al României e de părere că principalul pericol pentru România în grupa din UEFA Nations League este Cipru.

România a devutat cu o victorie clară în deplasare. Kosovo – România 0-3 a fost în direct pe Antena 1 şi în AntenaPLAY. În celălalt meci din grupă. Cipru a învins cu 1-0 în deplasarea din Lituania. Gică Popescu e de părere că naţionala Ciprului e principalul pericol pentru România.

„Nu ştiu de ce, dar cred că Cipru este principalul pericol pe care îl vom avea în această grupă„, a spus Gică Popescu îne exclusivitate pentru Antena 1.

Kosovo – România 0-3. Start perfect pentru Mircea Lucescu în drumul spre World Cup 2026. Man, Răzvan Marin şi Drăguş, decisivi

Kosovo – România 0-3 a fost în direct pe Antena 1 şi în AntenaPLAY. Start perfect pentru Mircea Lucescu în drumul spre World Cup 2026, competiţie ce se vede exclusiv în Antena. Man, Răzvan Marin şi Drăguş au marcat golurile victoriei în Kosovo.

La Pristina, pe stadionul care poartă numele fostului jucător Fadil Vokrri, Mircea Lucescu a revenit cu o victorie pe banca naţionalei tricolore, după o pauză de 38 de ani. Atunci, în 1986, a fost 4-0 cu Austria, la Bucureşti, acum a fost 3-0 cu naţionala din Kosovo, la Pristina.

După un început în care imnul României a fost fluierat de un stadion întreg, elevii lui Lucescu au trecut la cârma jocului şi au încercat poarta lui Muric prin Mihăilă (min. 7) şi Man (min. 13). Dennis Man a fost şi jucătorul care a deschis scorul, în minutul 40, după o acţiune personală, urmată de un şut de la 16 metri, la colţul lung.

Tot Man i-a pasat coechipierului său de la Parma, Mihăilă, în minutul 44, dar şutul acestuia s-a dus în bară. După reluare, Dennis Man a fost faultat în careul kosovar de către Valon Berisha, iar arbitrul a acordat penalty după consultarea VAR. Răzvan Marin a transformat în minutul 51 şi a majorat avantajul României.

Mihăilă a mai şutat odată în bară, în minutul 59, iar în minutul 81 a profitat de o gafă a apărării gazdelor şi a şutat la poartă. Muric a respins, dar Drăguş a fost omul potrivit la locul potrivit şi a trimis în plasă, stabilind scorul final, Kosovo – România 0-3.

Kosovarii au jucat în zece ultimele minute, după ce Vojvoda a primit al doilea galben, pentru un fault la Puşcaş, iar România conduce în clasamentul grupei C2, cu trei puncte şi golaveraj mai bun decât Cipru.

Loading …

Revenire ”de 100.000.000€” la Real Madrid

47 de minute ago

FC Bihor – Steaua București 0-1, ACUM, Digi Sport 1. Nicio înfrângere pentru “roș-albaștri” în acest sezon