Atalanta – Bayer Leverkusen 3-0. Italienii au câștigat Europa League și au oprit seria de invincibilitate a nemților

• Media: Liga Digi Sport, joi, 15:30, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

Finala Europa League a fost arbitrată de românul Istvan Kovacs (39 de ani).

Meciul dintre Atalanta și Bayer Leverkusen a putut fi urmărit în format LIVE TEXT, pe site-ul digisport.ro și în aplicația Digi Sport, de către abonații Digi România.

Atalanta – Bayer Leverkusen 3-0. Italienii au stopat seria de 51 de meciuri fără înfrângere a germanilor și au cucerit Europa League

Minutul 90+4: Final de meci. Atalanta este noua câștigătoare a trofeului Europa League! Atalanta – Bayer Leverkusen 3-0.

Minutul 76: GOOOL Atalanta! Lookman a reușit hattrick-ul, iar italienii sunt cu o mână pe trofeu.

Minutul 59: Ocazie Bayer Leverkusen! Frimpong s-a lăsat prea mult pe spate, în timp ce a șutat spre poarta lui Musso, iar voleul său din interiorul careului a trecut peste poartă.

Minutul 43: Ocazie Atalanta! De Ketelaere a fost aproape să modifice tabela la 3-0, însă șutul său a fost blocat de Kovar.

Minutul 26: GOOOL Atalanta! Același Lookman a dus scorul la 2-0 pentru italieni. Șutul lui Lookman nu a putut fi parat de către goalkeeper-ul lui Leverkusen.

Minutul 12: GOOOL Atalanta! Lookman a deschis scorul după o neînțelegere între fundașii lui Leverkusen. Atacantul Atalantei a profitat și a trimis un șut la care Kovar nu a avut nicio șansă. Atalanta – Bayer Leverkusen 1-0.

UPDATE: A început meciul!

Echipele de start:

• Atalanta (3-4-3): Musso – Djimsiti, Hien, Kolasinac – Zappacosta, Ederson, Koopmeiners, Ruggeri – De Ketelaere, Scamacca, Lookman

Rezerve: Adopo, Bakker, Carnesecchi, De Roon, Hateboer, Holm, Miranchuk, Pasalic, Rossi, Scalvini, Toloi, Toure

• Bayer Leverkusen (3-4-2-1): Kovar – Stanisic, Tah, Tapsoba – Frimpong, Xhaka, Palacios, Hincapie – Wirtz, Grimaldo – Adli

Rezerve: Andrich, Arthur, Boniface, Hlozek, Hofmann, Hradecky, Iglesias, Kossounou, Lomb, Puerta, Schick, Tella.

Știrea inițială:

Finala de la Dublin va fi a treia confruntare directă dintre Atalanta și Bayer Leverkusen în cupele europene.

Cele două echipe s-au mai întâlnit în optimile de finală ale Europa League în sezonul 2021/2022, când italienii s-au impus atât în tur, scor 3-2, cât și la retur, scor 1-0.

Înaintea meciului din finala Europa League, ambele formații au un moral excelent: Atalanta și-a asigurat deja prezența în viitorul sezon din UEFA Champions League, în timp ce Leverkusen a pus mâna pe titlul din Bundesliga și are nu mai puțin de 51 de meciuri la rând fără înfrângere în toate competițiile.

La meciul de la Dublin, Bayer Leverkusen este favorita bookmaerilor la câștigarea trofeului, dar rămâne de văzut cine va ridica, în cele din urmă, trofeul Europa League în acest sezon.

Istvan Kovacs (39 de ani) este cel care va arbitra finala dintre Atalanta și Bayer Leverkusen. Este a doua finală europeană pentru centralul român, după ce a arbitrat finala Conference League din 2022, dintre AS Roma și Feyenoord, scor 1-0.

Ce a spus Gian Piero Gasperini înaintea finalei Europa League cu Bayer Leverkusen

Suntem conștienți că întâlnim o echipă grozavă: numerele, performanțele pe care le-au acumulat pe parcursul acestor luni vorbesc de la sine. Dar, în călătoria noastră am întâlnit multe echipe puternice. Avem puțină stimă de sine.

Este o echipă foarte organizată, dincolo de calitatea individuală, cu multe soluții, nu numai în atac. Este o echipă flexibilă, care se apără foarte bine și repornește foarte bine: merită toate rezultatele pe care le-au obținut, va trebui să avem o prestație foarte precisă, foarte precaută, va trebui să fim exacți și organizați.

Apoi, este clar că este un meci, ca orice finală, în care va trebui să aducem evenimentele în favoarea noastră.

Faptul că am ajuns în Champions League duminica trecută este un pas înainte care permite concentrare maximă pe Europa League. A fost foarte bine, sunt foarte nerădător în sensul în care am pregătit tot ce era de pregătit, acum așteptăm să ne confruntăm. Trebuie să ne găsim calmul cu ușurință”, a spus Gian Piero Gasperini (66 de ani), antrenorul Atalantei, la conferința de presă.

Discursul lui Xabi Alonso înaintea duelului cu Atalanta din finala Europa League

”Concentrarea este pe meci, am jucat 51, jucătorii au capacitatea să se concentreze pe anumite situații, treaba e făcută, acum este momentul să dăm ce este mai bun. Jucătorii sunt pregătiți, am un sentiment bun despre meci.

Îi respect pe cei de la Atalanta, dar am încredere în noi, trebuie să o facem. Energia este bună, încrederea este bună. Trebuie să dăm ce-i mai bun în această săptămână și să ne bucurăm.

Ar însemna enorm să câștigăm un trofeu european. Să fim capabili să ne bucurăm cu oamenii din club, cu fanii. Ați văzut ce s-a întâmplat când am câștigat Bundesliga. Ar fi istoric și asta ne dorim, un sezon istoric”, a spus Xabi Alonso.

Etichete: finala europa league , xabi alonso , istvan kovacs , atalanta , bayer leverkusen , dublin , gian piero gasperini , atalanta bayer leverkusen

Se pregătește o “ofertă de pe altă planetă” pentru Vinicius Junior

Supercupa: FCSB - Corvinul, joi, 20:00, DGS 1 Media: Digi Sport Special, joi, 22:00, DGS… Read More

Rapid vrea să dea o lovitură pe piața transferurilor

Promisiunea făcută de ”Tricolorul” care a fost titular în toate meciurile României de la EURO

Kylian Mbappe a făcut o reverență în fața lui Cristiano Ronaldo, iar apoi i-a transmis un mesaj războinic

Atmosfera de la Supercupa României! Cum arată tribunele stadionului din Ghencea

„Este unic, a scris istorie!” Kylian Mbappe, cuvinte uriaşe despre Cristiano Ronaldo înainte de Portugalia – Franţa

Kylian Mbappe a folosit cuvinte uriaşe despre Cristiano Ronaldo, înainte de meciul Portugalia – Franţa,… Read More