Categories: Alte Sporturi

“Așa suferință n-am mai trăit!”. Viorel Moldovan, dărâmat de criza de la Rapid. Ce a spus despre atacul galeriei la adresa lui Marius Șumudică

Rapid a rămas singura echipă din SuperLiga fără victorie în acest sezon, după 1-1 cu Dinamo. Moldovan a recunoscut că formația lui Neil Lennon traversează o criză profundă, dar a făcut apel la răbdare din partea suporterilor.

Concluziile lui Viorel Moldovan după Rapid – Dinamo 1-1

În același timp, Moldovan a atacat arbitrajul din derby, precizând că penalty-ul acordat de Iulian Călin în favoarea lui Dinamo ar fi fost dictat ușor.

“Am terminat cu patru U21 în teren, sunt tineri, au nevoie de încredere. Contextul actual îi bulversează. După pauză am fost altfel, cu mai multă încredere. Nu îmi place că tot discutăm de această presiune. La finalul lunii, când îți intră salariul în cont, e bine, nu te mai gândești la presiune. Un doctor sau un cardiolog ar trebui să aibă presiune.

În sport, dacă ești competitiv, faci față presiunii. Sunt momente când nu îți ies lucrurile, dar trebuie să crezi în potențialul tău, să te bați până la capăt. Trebuie să avem un instinct de ucigași și nu-l avem. În toate meciurile am avut posibilitatea să ucidem adversarul și nu am făcut-o. Fondul de joc nu a fost unul strălucit, dar astăzi, cel puțin în a doua repriză, au fost momente foarte bune.

Nu aș dori să vorbesc prea mult despre arbitraj, a fost foarte fragmentat jocul, maniera de arbitraj m-a dezamăgit, dar nu aș vrea să găsesc o scuză. Penalty-ul s-a acordat ușor pentru Dinamo, eu cred că jucătorul lui Dinamo a căzut înainte. Nu este timp de plâns, trebuie să reacționăm, să credem în noi și să continuăm. Bineînțeles că este răbdare, fanii normal că sunt dezamăgiți. Așa suferință n-am mai trăit de mult timp, nici ca jucător”, a spus Viorel Moldovan, la zona mixtă, după partidă.

Viorel Moldovan, despre atacul suporterilor la Marius Șumudică

Unul dintre dintre cele mai controversate momente din derby s-a produs în galeria Rapidului, care a afișat două bannere prin care l-a atacat în mod direct pe Marius Șumudică. Viorel Moldovan a precizat că nu a fost atent la protestul fanilor la adresa lui “Șumi”, însă n-a vrut să facă alte comentarii despre incident.

“Nu am văzut mesajul, eram atent la joc, eram prins cu ceea ce se întâmpla la joc. Nu vreau să comentez, nu vreau să fac nicio apreciere”, a mai spus Viorel Moldovan.

Rapid – Dinamo 1-1. Două penalty-uri în derby

Rapid și Dinamo au terminat la egalitate, 1-1, derby-ul etapei cu numărul șase din SuperLiga. Giuleștenii rămân singura echipă fără victorie din campionat, în acest sezon.

După o prima repriză fără multe ocazii, în care singura șansă importantă a fost o bară a lui Gojkovic, partida s-a aprins în partea secundă.

Rapid a deschis scorul în minutul 53, din penalty, când Boateng a comis un henț chiar pe linia careului. A fost nevoie ca arbitrul Iulian Călin să verifice faza la monitorul VAR pentru a acorda lovitura de pedeapsă. Cel care a executat a fost Claudiu Petrila, care l-a învins pe Golubovic cu un șut puternic.

Dinamo a beneficiat și ea la rândul ei de un penalty, în minutul 77, când Selmani a fost tras de un adversar la un corner. Și de această dată, Iulian Călin a verificat faza la VAR. Același Selmani a fost cel care a transformat lovitura de la 11 metri.

S-a terminat 1-1, iar Rapid a urcat temporar pe locul 11 în SuperLiga, cu cinci puncte, în timp ce Dinamo își continuă începutul bun de sezon, fiind pe locul al treilea, cu nouă puncte.

Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Sursa

Simina PREDA

3,5 milioane de euro – transferul lui Ianis Hagi

Champions League: AS Monaco - Barcelona, joi, 22:00, DGS 1 Champions League: Atalanta - Arsenal,… Read More

37 de minute ago

Schimbare radicală la Real Madrid: “Antrenorul ne-a dat libertate să alegem”

Anunțul făcut de FRF, după ce biletele pentru meciul cu Cipru s-au epuizat în doar 75 de minute

FIFA a actualizat clasamentul mondial! Pe ce loc e România, după victoriile din Liga Națiunilor

Ce se întâmplă cu Iacob, jucătorul ”dat dispărut de la Rapid”

Brugge – Dortmund 0-3. Nemții s-au distrat și au câștigat în prima etapă din Champions League