Aryna Sabalenka, campioană la US Open!

• Liga Națiunilor: Danemarca – Serbia, duminică, 19:00, DGS 1

• Liga Națiunilor: Elveția – Spania, duminică, 21:45, DGS 1

Aryna Sabalenka a învins-o în finala de la New York pe favorita americanilor, Jessica Pegula (30 de ani, 6 WTA), scor 7-5, 7-5.

Aryna Sabalenka, campioană la US Open! Primul titlu obținut de bielorusă la New York

Aryna Sabalenka s-a impus în fața Jessicăi Pegula la capătul unui meci care a durat o oră și 54 de minute.

Primul set al confruntării de la New York a fost adjudecat de Aryna Sabalenka într-o oră și un minut.

Actul secund al finalei de la New York s-a încheiat în 53 de minute. Astfel, sportiva din Belarus s-a impus cu 7-5, 7-5.

Pentru Aryna Sabalenka este al treilea titlu de Grand Slam din carieră, după triumfurile de la Australian Open din 2023 și 2024.

Recompensa Arynei Sabalenka, după 7-5, 7-5 cu Jessica Pegula, în finala de la US Open

Pentru triumful de la US Open, Aryna Sabalenka va primi din partea organizatorilor suma de 3.600.000 de dolari.

De asemenea, sportivei din Belarus i se vor adăuga și 2.000 de puncte în noul clasament al WTA.

Etichete: us open , aryna sabalenka , jessica pegula , aryna sabalenka us open