Anglia – Slovenia, LIVE TEXT, 22:00, pe digisport.ro. Naționala lui Gareth Southgate, ”datoare” la EURO 2024

• Media: Fotbal European, marți, 21:00, 22:45 și 23:59, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, marți, 17:30, DGS 1

Anglia – Slovenia, din grupa C de la EURO 2024, se joacă astăzi, de la ora 22:00, în același timp cu cealaltă partidă a grupei, Danemarca – Serbia.

Confruntarea va putea fi urmărită în format live text pe site-ul digisport.ro.

Anglia – Slovenia, LIVE TEXT, 22:00, pe digisport.ro. Selecționata lui Gareth Southgate nu a impresionat deloc la EURO 2024

Anglia e deja calificată în optimile de finală, după ce a obținut patru puncte în primele două etape. Englezii au un golaveraj de +1 după 1-0 cu Serbia și 1-1 cu Danemarca, însă foarte puțini specialiști au fost impresionați de jocul prestat de ”Cei Trei Lei”.

Anglia a deschis scorul în ambele dispute, însă imediat după marcarea golului, Gareth Southgate a ordonat retragerea, iar fotbalul prestat de superstarurile naționalei a fost aspru criticat în Regat.

Adversara Angliei de astăzi este Slovenia, formație care ocupă poziția a treia în grupă cu două puncte obținute în primele două partide, în urma remizelor cu Serbia și Danemarca, ambele cu scorul de 1-1.

De-a lungul istoriei, între Anglia și Slovenia au avut loc nu mai puțin de șase întâlniri directe, iar cinci dintre ele au fost câștigate de englezi. Singura dată când Slovenia a plecat neînvinsă a fost în grupele de la EURO 2016, când cele două au remizat, scor 0-0.

Confruntarea dintre Anglia și Slovenia va avea loc la Koln, pe stadionul ”Rhein Energie” și va fi arbitrată de francezul Clement Turpin.

Etichete: anglia , anglia slovenia , euro 2024