Amalia Bereş, după aurul câştigat cu barca de 8+1 feminin, la Jocurile Olimpice 2024: „Antrenorul ne-a spus că vrea să vadă show”

Amalia Bereş a dezvăluit după aurul câştigat cu barca de 8+1 feminin, la Jocurile Olimpice 2024 că mesajul antrenorului Antonio Colamonici a fost unul clar: „vrea să vadă show”.

„Pe final aproape că nu o auzeam pe Victoria (cârmaciul Victoria Petreanu, n. red.), aşa zarvă a fost, dar ne-am dat seama că suntem pe final şi că trebuie să dăm ultima picătură de energie. Ne-am luptat şi pentru record, pentru că ştiam că este 5.52, scos de o parte dintre noi la Tokyo, dar nici vântul nu a fost ajutător.

Amalia Bereş, după aurul câştigat cu barca de 8+1 feminin, la Jocurile Olimpice 2024

Am simţit o uşurare când am trecut linia de sosire, toată lumea era cu ochii pe noi. Mulţi ne-au spus aduceţi aurul, dar aurul se aduce după linia de sosire. Acolo ne-am bucurat împreună şi a fost într-adevăr o uşurare. Nu e vorba că trebuia să ne reculegem după cursa de patru, pentru că noi eram şi mai pregătite pentru cursa de opt. Pentru că nu aveam nicio medalie.

A fost, cum se zice, un şut în fund, un pas înainte. Antrenorul ne-a spus să ne facem cursa pe care o ştim de acasă, să avem parte de distracţie. Chiar Antonio Colamonici ne-a spus că vrea să vadă show”, a spus Bereş.

Aur pentru echipajul de 8+1 al României

Echipajul de 8+1 al României, format din Mădălina Bereş, Roxana Anghel, Maria Rusu, Iuliana Buhuş, Adriana Adam, Amalia Bereş, Iuliana Popa, Simona Radiş şi Victoria Petreanu, a câştigat medalia de aur la Jocurile Olimpice de la Paris. Este a treia medalie pentru România la JO, după cele câştigate de David Popovici (înot) şi Marian Florian Enache şi Andrei Sebastian Cornea (dublu vâsle), şi a şaptea per total.

Bocciu, prima reacție după ce Peluza Nord a fost părăsită de ultrașii de la Original

"Bocciu", așa cum e cunoscut, a vorbit despre mutarea suporterilor din grupul Original, care au… Read More

39 de minute ago

Botoșani – Gloria Buzău 3-3, ACUM, pe iAMsport.ro. Spectacol total

Botoșani - Gloria Buzău 3-3, ACUM, pe iAMsport.ro. Duel în subsolul clasamentului Min. 90+1: GOOOL… Read More

Dinamo, candidată la titlu? Fostul idol din Ștefan cel Mare e convins: “De ce să stricăm ce e bine?”

Dinamo ocupă locul trei după primele nouă meciuri în SuperLiga disputate în actuala stagiune, iar… Read More

S-a marcat golul campionatului în FC Botoșani – Gloria Buzău! Execuție de la jumătatea terenului

După o remiză pe terenul Oțelului Galați, Gloria Buzău a început bine și pe terenul… Read More

Oțelul Galați – Dinamo, de la ora 21:00, pe iAMsport.ro. Gălățenii primesc vizita ”câinilor”

Oțelul Galați - Dinamo, de la ora 21:00, pe iAMsport.ro. Gălățenii primesc vizita ”câinilor” Oțelul… Read More

Sabău se teme de Universitatea Craiova: “Foarte greu!”. Ce spune de transferuri

Ioan Ovidiu Sabău, antrenorul lui U Cluj, a prefațat meciul pe care echipa sa urmează… Read More