A fost numit ”omul meciului” în finala Champions League și a surprins pe toată lumea la interviu

• Media: Digi Sport Special, duminică, 20:30, DGS 1

• Minifotbal: Romania – Polonia, duminică, 21:40, DGS 1

Dani Carvajal a fost cel care a deblocat tabela în minutul 74, după ce a înscris dintr-o centrare venită din partea lui Toni Kroos, neamțul care a jucat ultimul său meci pentru Real Madrid.

Ulterior, Vinicius Junior a punctat și el, din pasa lui Jude Bellingham, în minutul 83, și a consemnat victoria ”Galacticilor”.

Dani Carvajal, după ce a fost desemnat ”omul meciului”: ”Nu meritam nici măcar un egal”

La finalul partidei, datorită prestației pe faza defensivă și golului marcat, Dani Carvajal a fost desemnat ”omul meciului” de către cei de la UEFA.

Prezent la flash-interviu, fundașul dreapta spaniol a surprins pe toată lumea, după ce a declarat: ”Nu meritam nici măcar un egal, dar acesta este fotbalul”.

În prima repriză, Borussia Dortmund a fost echipa superioară și a ratat câteva situații extrem de clare. Brandt a reluat din interiorul careului puțin pe lângă poartă, Adeyemi nu a putut să profite de o situație unu la unu cu Thibaut Courtois, iar Fullkrug a lovit bara.

Ocaziile s-au răzbunat, iar Real Madrid a câștigat marea finală. Totuși, a fost extrem de surprinzător faptul că Dani Carvajal a recunoscut superioritatea adversarului și a venit cu o astfel de declarație.

VIDEO Rezumat Borussia Dortmund – Real Madrid 0-2

Real Madrid, dominată la toate capitolele de Borussia Dortmund în prima repriză din finala Champions League

Într-un mod surprinzător (în contextul diferenței de valoare și a formei arătate din ultima perioadă), în primele 45 de minute ale finalei Champions League s-au aflat față în față o Borussia Dortmund dezinvoltă, care a atacat în valuri și a avut o sumedie de ocazii la poarta lui Thibaut Courtois (32 de ani) și o Real Madrid ”speriată” și dezorientată, care nu a putut să-și creeze o situație clară de a înscrie în primul act al partidei.

Potrivit statisticilor, la capitolul ”ocaziilor de poartă”, Dortmund a condus-o pe Real Madrid cu 7-3 la capătul primei reprize. Însă, ”Galacticii” nu au reușit să expedieze niciun șut pe spațiul porții lui Gregor Kobel (26 de ani), în timp ce nemții au avut două șuturi extrem de periculoase între buturile lui Thibaut Courtois.

La capitolul ”șuturilor pe lângă poartă”, trupa pregătită de Edin Terzic (41 de ani) s-a aflat, din nou, peste formația lui Carlo Ancelotti: 5 șuturi pe lângă au trimis germanii, în timp ce spaniolii doar două.

În afara acestor șuturi, Borussia Dortmund a reușit să-și creeze o ocazie imensă de a marca în minutul 23 prin atacantul Nicklas Fullkrug (31 de ani), care, din poziție ideală, a trimis în bară (care nu se pune la statistici nici la capitolul ”șuturi pe poartă”, nici la cel al ”șuturilor pe lângă poartă”).

La capitolul ”cornere”, care arată implicarea ofensivă a echipelor, germanii au condus cu 5-1 în fața spaniolilor după primele 45 de minute.

Însă, în ciuda dominării pe care au avut-o cei de la Borussia Dortmund în fața lui Real Madrid în prima repriză, cele două echipe au intrat la cabine la scorul de 0-0.

Etichete: real madrid , borussia dortmund , dani carvajal , dortmund real madrid , finala ucl , video dortmund – real

Florin Niță, ”premiat” după evoluția României la EURO 2024. ”Numărul 1”

Media: Digi Sport Special, duminică, 19:00, DGS 1 Media: Fotbal European, duminică, 21:00, DGS 1… Read More

Gestul făcut de Toni Kroos la 24 de ore după eliminarea Germaniei de la EURO 2024

A ajuns în semifinale la EURO, iar Liverpool e gata să plătească 80.000.000€ pentru el

MOTO GP | MP al Germaniei, de la 15:00 pe Digi Sport 1: peste 120.000 de fani sunt prezenți

”Clasă, caracter şi multă experienţă”. Inter a rezolvat primul transfer al verii

Rolul uriaş avut de Gică Hagi la EURO 2024. Dezvăluirea din interiorul vestiarului naţionalei României

Rolul uriaş avut de Gică Hagi la EURO 2024 Gică Hagi, într-o conferinţă de presă… Read More