1.500.000€ pentru Nicolae Stanciu & Co, înaintea meciului cu Olanda de la EURO 2024

• Media: Fotbal Club, duminică, 17:30, DGS 1

• Fotbal: FCSB, drumul spre titlu, duminică, 19:00, DGS 1

Meciul România – Olanda poate fi urmărit în format LIVE TEXT, pe site-ul digisport.ro și în aplicația Digi Sport, de abonații Digi România.

Primă de 1.500.000 de euro pentru echipa națională

România s-a calificat în optimile de finală de la EURO 2024, după ce în Grupa E a învins-o pe Ucraina, scor 3-0, a pierdut cu Belgia, scor 0-2, și a remizat cu Slovacia, scor 1-1.

Pentru performanța de la EURO 2024 și calificarea în optimile de finală, unde elevii lui Edi Iordănescu (46 de ani) vor da piept cu Olanda, naționala a încasat o primă uriașă.

Nicolae Stanciu (31 de ani) și colegii săi, dar componenții staff-ului tehnic vor împărți suma de 1.500.000 de euro, deși inițial s-au vehiculat diferite sume în spațiul public din România.

Federația Română de Fotbal are de unde să-i premieze cu această sumă consistentă pe ”Tricolori” și staff: pentru participarea la EURO 2024 și calificarea în optimile de finală, România și-a asigurat deja premii de la UEFA în valoare de 12.500.000 de euro.

Dacă România va trece de Olanda în optimi, în conturile FRF vor mai intra încă 2.500.000 de euro.

Cele mai tari meme-uri după ce România a umilit Ucraina la EURO 2024

Ucrainenii au descris într-un singur cuvânt penalty-ul care a trimis-o pe România în optimile EURO și pe ei acasă

Româniaa egalat-o la 1-1 pe Slovacia cu un penalty transformat de Răzvan Marin, unul controversat. 1-1 a fost și rezultatul final, iar România s-a calificat în optimi.

Ianis Hagi a fost faultat și, inițial, a fost dictată lovitură liberă de la marginea careului. Intervenția VAR-ului a făcut, însă, ca decizia finală să fie lovitură de la 11 metri. Faza, cadru cu cadru, în galeria de mai sus.

Presa din Ucraina, țară care a părăsit EURO 2024, pentru că a remizat cu Belgia, 0-0, a reacționat și a descris penalty-ul drept unul ”ciudat”.

A fost măcar fault? Și, dacă a fost, a fost în careu? E penalty? Arbitrul meciului Slovacia – România a luat o decizie ciudată”, au scris ucrainenii de la Sport.ua.

Primul contact a fost, într-adevăr, în afara careului, dar a urmat și un contact, la nivelul tibiilor, în suprafața de pedeapsă, ceea ce a dus, aproape sigur, la acordarea penalty-ului.

FOTO Cele mai tari imagini surprinse în tribune la România – Slovacia 1-1