![](https://dinsport.ro/wp-content/uploads/2024/02/Avancronica-UBT-Cluj-Lietkabelis-large-1.jpg)
U-BT Cluj-Napoca a fost învinsă de echipa lituaniană, Lietkabelis, cu scorul de 92-87 (27-26, 25-20, 18-21, 22-20) , în acestă seară, în deplasare, în ultimul meci al Grupei B din Eurocup.
Campioana României a avut un început bun de partidă, dar la pauza mare tabela arăta 52-46 pentru gazde. Clujenii au reușit să egaleze la 73 în sferul 4, dar din acel moment meciul a fost la discreția celor de la Lietkabelis.
Liderii învingătoarei au fost Vytenis Lipkevicius (17 puncte, 6 pase decisive, 4 intercepții), Deividas Sirvydis (22 de puncte, 7 recuperări, 2 pase decisive), Liutauras Lelevicius (11 puncte, 2 recuperări), Gabrielius Maldunas (10 puncte, 7 recuperări, 3 pase decisive, 2 intercepții) și Dovis Bickauskis (10 puncte, 5 pase decisive, 3 recuperări, 2 intercepții).
De partea cealaltă, s-au remarcat Jarell Eddie (20 de puncte, 5 recuperări), DJ Seeley (15 puncte, 3 recuperări, 3 pase decisive), Patrick Richard (13 puncte, 2 recuperări, 2 pase decisive, 2 intercepții), Andrija Stipanovic (11 puncte, 10 recuperări, 3 pase decisive) și Bryce Jones (11 puncte, 3 pase decisive), conform baschet.ro
Totuși, în ciuda acestei înfrângeri, ardelenii s-au calificat în sferturile de finală ale Eurocup, deoarece candidata directă la locul 2 , Grand Canaria, a pierdut duelul din Muntenegru contra celor de la Buducnost cu scorul de 90-77.
![](https://dinsport.ro/wp-content/uploads/2024/01/LOGONOUSUSBUN.png)
![](https://dinsport.ro/wp-content/uploads/2024/01/BANER-SIDEBAR-300-250-bun.jpg)
De Neratat
-
Alte Sporturi
/ 10 ore în urmăNadia Comăneci, imagini colosale la Jocurile Olimpice 2024, alături de Rafael Nadal, Serena Williams şi Carl Lewis
„După două ediţii în care nu am reuşit să ne calificăm, mă bucur că...
De Simina PREDA -
Alte Sporturi
/ 10 ore în urmăVlad Chiricheş i-a răspuns lui Gigi Becali, după FCSB – Oţelul 0-2: „Crede că joc la mişto! Poate nu e ce vrea patronul mereu!”
Gigi Becali a „distrus” un jucător, după FCSB – Oţelul 0-2: „Te nenoroceşte! El...
De Simina PREDA -
Alte Sporturi
/ 10 ore în urmăGigi Becali, ofertă uriaşă pentru Louis Munteanu: „M-am enervat şi mai fac transferuri”! Ce i-a propus lui Florin Tănase
Gigi Becali nu a renunțat la jucătorul cotat la 1.8 milioane de euro și...
De Simina PREDA -
Alte Sporturi
/ 10 ore în urmăGigi Becali i-a făcut praf pe majoritatea jucătorilor, dar a avut un preferat după FCSB – Oţelul 0-2: „A fost cel mai bun”
Gigi Becali i-a făcut praf pe majoritatea jucătorilor, dar a avut un preferat după...
De Simina PREDA
You must be logged in to post a comment Login