Baschet

U-BT Cluj pierde la mare luptă duelul cu Lietkabelis, dar obține calificarea directă în sferturile de finală a Eurocup

U-BT Cluj-Napoca a fost învinsă de echipa lituaniană, Lietkabelis, cu scorul de 92-87 (27-26, 25-20, 18-21, 22-20) , în acestă seară, în deplasare, în ultimul meci al Grupei B din Eurocup.

Campioana României a avut un început bun de partidă, dar la pauza mare tabela arăta 52-46 pentru gazde. Clujenii au reușit să egaleze la 73 în sferul 4, dar din acel moment meciul a fost la discreția celor de la Lietkabelis.

Liderii învingătoarei au fost Vytenis Lipkevicius (17 puncte, 6 pase decisive, 4 intercepții), Deividas Sirvydis (22 de puncte, 7 recuperări, 2 pase decisive), Liutauras Lelevicius (11 puncte, 2 recuperări), Gabrielius Maldunas (10 puncte, 7 recuperări, 3 pase decisive, 2 intercepții) și Dovis Bickauskis (10 puncte, 5 pase decisive, 3 recuperări, 2 intercepții).

De partea cealaltă, s-au remarcat Jarell Eddie (20 de puncte, 5 recuperări), DJ Seeley (15 puncte, 3 recuperări, 3 pase decisive), Patrick Richard (13 puncte, 2 recuperări, 2 pase decisive, 2 intercepții), Andrija Stipanovic (11 puncte, 10 recuperări, 3 pase decisive) și Bryce Jones (11 puncte, 3 pase decisive), conform baschet.ro

Totuși, în ciuda acestei înfrângeri, ardelenii s-au calificat în sferturile de finală ale Eurocup, deoarece candidata directă la locul 2 , Grand Canaria, a pierdut duelul din Muntenegru contra celor de la Buducnost cu scorul de 90-77.