”Te-ai trezit la 0-3 să strigi! O chestie ieftină” Reacție categorică după scandările xenofobe de la Farul – Sepsi

• SuperLiga: U Cluj – Dinamo, sâmbătă, 20:00, DGS 1

• SuperLiga: Botoșani – Voluntari, sâmbătă, 14:30, DGS 1

În minutul 42 al partidei de la Ovidiu, la scorul de 3-0 pentru oaspeți, arbitrul Adrian Cojocaru a oprit partida, după ce fanii celor de la Farul au început să aibă scandări xenofobe.

Ionuț Badea: ”Te-ai trezit la 0-3 să strigi scandări xenofobe

De la stația de amplificare, crainicul de la Ovidiu le-a transmis suporterilor să înceteze cu scandările xenofobe la adresa celor de la Sepsi. Mai mult, jucătorii Farului au mers către ultrași să îi oprească, iar două minute mai târziu, centralul a reluat jocul.

Invitați la Digi Sport Matinal, Ionuț Badea și Andrei Cristea au comentat pe seama celor întâmplate și nu au ezitat să-i critice pe fanii ”Marinarilor”.

”Din păcate nu este prima dată când se întâmplă asta la meciurile lui Sepsi. Îmi pare rău, nu ar fi trebuit să existe un astfel de comportament în fotbalul nostru. Mai ales la Constanța, acolo unde este un proiect frumos, civilizat și cu un antrenor care a jucat la nivel înalt. Sunt lucruri care ne trag în jos ca și nație, ca și nivel de competiție.

Arbitrul a gestionat foarte bine situația, a dat drumul la joc. Nu avea nimeni de câștigat dacă meciul se amâna. E vorba de educația suporterilor, e păcat că s-au întâmplat asemenea lucruri pe un stadion de primă ligă”, a spus Andrei Cristea.

”Dintr-o dată te-ai trezit la 0-3 să strigi scandări xenofobe. Mi se pare o chestie foarte ieftină. Dacă era 3-0 pentru Farul probabil că nu am fi asistat la așa ceva”, a completat Ionuț Badea.

Presa din Ungaria a reacționat și ea: ”Safranko a reușit golul al treilea, iar atunci firul s-a rupt”

La scurt timp după finalul partidei, presa din Ungaria a reacționat și a vorbit despre cele întâmplate la Ovidiu.

”Safranko a reușit golul al treilea, iar atunci firul s-a rupt între jucătorii gazdelor și fani, iar nervii au cedat. Primii au reacționat cu intrări grosolane, iar cei din urmă cu scandări antimaghiare. Din cauza acestora, arbitrul Adrian Cojocaru a întrerupt jocul pentru două minute”, au scris cei de la nemzetisport.

Etichete: ionut badea , andrei cristea , sepsi , superliga , farul