Categories: Alte Sporturi

Știm semifinalele EURO 2024! Când și unde se joacă meciurile

• Media: Digi Sport Special, duminică, 19:00, DGS 1

• Media: Fotbal European, duminică, 21:00, DGS 1

Spania – Franța este prima semifinală de la EURO 2024, care se joacă marți, de la ora 22:00, la Munchen. Miercuri, de la aceeași oră, pe stadionul din Dortmund, are loc partida dintre Anglia și Olanda.

Spania – Franța și Anglia – Olanda, semifinalele EURO 2024

Spania s-a calificat în semifinalele EURO 2024 după ce a trecut de țara gazdă, Germania, scor 2-1 după 120 de minute de joc. Golul decisiv a fost marcat de Mikel Merino târziu, în minutul 119.

Franța, schimb, a trecut de Portugalia după executarea loviturilor de departajare. A fost 0-0 în 120 de minute de joc.

Olanda este singura dintre cele patru semifinaliste care a obținut calificarea după 90 de minute. A fost condusă cu 1-0 de Turcia, dar a revenit și s-a impus cu 2-1.

Anglia, adversara din semifinală, a avut nevoie de lovituri de departajare pentru a trece de Elveția.