24.04.2024, 20:00
-
SuperLiga: Farul – Rapid, miercuri, 19:00, DGS 1
-
SuperLiga: Sepsi – FCSB, miercuri, 21:45, DGS 1
Partida Sepsi – FCSB, din etapa cu numărul 6 a play-off-ului SuperLigii, va putea fi urmărită de la ora 21:45, în direct pe Digi Sport 1, dar și pe site-ul digisport.ro și în aplicația Digi Sport, de către abonații RCS-RDS.
Sepsi – FCSB | LIVE VIDEO, ora 21:45, DGS 1. Confruntări directe și statistici. Un succes le poate aduce titlul bucureștenilor
În etapa precedentă, Sepsi a fost învinsă pe teren propriu, scor 1-3, de Universitatea Craiova. Trupa covăsneană ocupă locul 6 în ierarhia play-off-ului, cu 27 de puncte. Formația din Sfântu Gheorghe speră încă la o clasare pe poziția a 3-a, care duce la barajul pentru Conference League. Pentru acest lucru, e obligatoriu să aibă un parcurs fără greșeală în ultimele 5 runde ale campionatului.
De partea cealaltă, în meciul cu Rapid (2-2), FCSB a pierdut primele puncte din play-off, după 4 victorii la rând. Elevii lui Elias Charalambous conduc detașat clasamentul, cu 11 puncte diferență față de Universitatea Craiova, ocupanta poziției a doua. În cazul în care vor câștiga cu Sepsi, iar oltenii nu vor învinge CFR-ul pe teren propriu, joi, bucureștenii vor deveni campioni matematic, cu 4 etape înainte de finalul sezonului.
FCSB ar putea deveni ”regina României la fotbal” și dacă ar scoate o remiză la Sfântu Gheorghe, iar Craiova ar fi învinsă de CFR Cluj.
Sepsi și FCSB s-au întâlnit de 21 de ori la nivelul primei ligi: două victorii Sepsi, 6 remize și 13 succese FCSB. Liderul SuperLigii a câștigat ultimele 7 dueluri contra covăsnenilor.
- Ștefănescu este golgheterul lui Sepsi, cu 12 reușite, în timp ce Coman e cel mai bun marcator al FCSB-ului, cu 17 goluri.
Sepsi – FCSB | LIVE VIDEO, ora 21:45, DGS 1. Charalambous: ”Suntem foarte aproape de titlu, dar încă nu l-am câştigat”
”Suntem foarte aproape de titlu, dar încă nu l-am câştigat. Aşa că trebuie să facem un mare efort şi să îl câştigăm. Pentru că ştim că în fotbal până nu câştigi un trofeu nimeni nu îţi poate garanta dinainte că îl vei câştiga. Începem partea a doua a play-off-ului, un play-off în care ştiam că toate meciurile vor fi dificile.
Acum vom întâlni o formaţie căreia îi place să joace şi am văzut în meciul ei precedent, că deşi a pierdut, a avut controlul mingii. Sepsi a câştigat în deplasare cu Rapid, aşa că ştim că ne va fi foarte greu.
Jucătorii mei sunt însă într-o formă bună şi sper eu ca mâine să arate un joc bun şi să câştige cele trei puncte, unele foarte importante în lupta pentru titlu. Am analizat adversarul, iar Sepsi este o echipă care în special cu acest antrenor practică un fotbal frumos“, a spus Elias Charalambous, la conferința de presă premergătoare partidei cu Sepsi.
![clasament superliga](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDI0JTJGMDQl/MkYyMyUyRjE5NTk1MTNfMTk1OTUxM19j/bGFzYW1lbnQtc3VwZXJsaWdhLTQucG5n/Jnc9NTkwJmhhc2g9OGZhYmZjYTUwZjUzZjc0N2E2OWUwM2VmNGQ1NDY5N2E=.thumb.jpg)
![](https://dinsport.ro/wp-content/uploads/2024/01/LOGONOUSUSBUN.png)
![](https://dinsport.ro/wp-content/uploads/2024/01/BANER-SIDEBAR-300-250-bun.jpg)
De Neratat
-
Alte Sporturi
/ 6 ore în urmăNadia Comăneci, imagini colosale la Jocurile Olimpice 2024, alături de Rafael Nadal, Serena Williams şi Carl Lewis
„După două ediţii în care nu am reuşit să ne calificăm, mă bucur că...
De Simina PREDA -
Alte Sporturi
/ 6 ore în urmăVlad Chiricheş i-a răspuns lui Gigi Becali, după FCSB – Oţelul 0-2: „Crede că joc la mişto! Poate nu e ce vrea patronul mereu!”
Gigi Becali a „distrus” un jucător, după FCSB – Oţelul 0-2: „Te nenoroceşte! El...
De Simina PREDA -
Alte Sporturi
/ 6 ore în urmăGigi Becali, ofertă uriaşă pentru Louis Munteanu: „M-am enervat şi mai fac transferuri”! Ce i-a propus lui Florin Tănase
Gigi Becali nu a renunțat la jucătorul cotat la 1.8 milioane de euro și...
De Simina PREDA -
Alte Sporturi
/ 6 ore în urmăGigi Becali i-a făcut praf pe majoritatea jucătorilor, dar a avut un preferat după FCSB – Oţelul 0-2: „A fost cel mai bun”
Gigi Becali i-a făcut praf pe majoritatea jucătorilor, dar a avut un preferat după...
De Simina PREDA
You must be logged in to post a comment Login