Sabrina Maneca Voinea, copleşită de emoţii în finala la bârnă. Concurează acum cu Ana Maria Bărbosu în finala la sol!

Sabrina Maneca Voinea şi Ana Maria Bărbosu luptă pentru medalii în finalele de la bârnă şi sol

Sabrina Maneca Voinea a fost copleşită de emoţii în finala la bârnă şi a terminat pe locul 8.  Sabrina Voinea a căzzut de două ori de pe bârnă.

Sabrina Maneca Voinea îşi poate lua revanşa în finala de la sol, acolo unde va lupta pentru medalii şi Ana Maria Bărbosu.

Sabrina Maneca Voinea, copleşită de emoţii în finala la bârnă. A căzut de două ori şi a terminat pe locul 8

Update 15.40: Începe finala de la sol! Sabrina Maneca Voinea şi Ana Maria Bărbosu sunt la start.

Gimnasta Sabrina Maneca Voinea s-a clasat, luni, pe locul 8 în finală la bârnă, după ce a căzut de două ori de pe aparat, la Jocurile Olimpice de la Paris. Ea va mai concura în finală la sol, alături de Ana Maria Bărbosu.

Sabrina Maneca Voinea a căzut de două ori de pe aparat şi a fost notată cu 11.733 pentru exerciţiul de la bârnă, cu care s-a clasat pe locul 8. În calificări, gimnasta a obţinut nota 14.000.

Reclamă 4

Aurul olimpic a revenit sportivei Alice D’Amato (Italia, 14.366), iar pe podium au mai urcat Yaqin Zhou (China, 14.100) şi Manila Esposito (Italia, 14.000). Simone Biles, favorită la medalie, a căzut de pe aparat şi a primit nota 13.100.

Update 14:00: Sabrina Voinea a căzut de pe bârnă şi are şanse mici să prindă o medalie. Sabrina Voinea a obţinut nota 11.733.

Update 13:40: A început marea finală de la bârnă.

Sabrina Maneca Voinea, calificată în finalele de la bârnă şi sol, a avut o evoluţie foarte bună pentru România, cu 13,633 la sărituri, 13,800 la bârnă şi 13,900 la sol. Ana Bărbosu, calificată în finalele de la individual compus şi sol, a avut şi ea evoluţii apreciate la sărituri (13,933) şi sol (13,566), dar şi ratări, la paralele (12,433) şi bârnă (12,700).

Sabrina Maneca Voinea a transmis că se gândeşte acum la finalele individuale pe care le va disputa, la bârnă şi sol, sperând să aducă României o medalie olimpică.

Aceasta a transmis un mesaj superb, şi după ce a fost întrebată de David Popovici. Gimnasta de 17 ani a declarat că speră să-i urmeze exemplul înotătorului, care a devenit campion olimpic la 200 m liber.

„A fost un concurs foarte bun, îi mulţumim Nadiei că ne-a fost alături şi că este mândră de noi. Sperăm în finale să fie mai bine, pentru că putem. Doamne ajută de aici înainte, pentru că am tras de noi, am arătat că putem, am avansat cu un loc înainte, le-am demonstrat tuturor că suntem bune. Sunt mândră de mine, de echipa mea, de mama, de antrenori, de toată lumea. Pentru mine începe acum finala de la bârnă şi sol.

(N.r. Despre David Popovici) Îmi doresc să-i urmez calea, să iau şi eu medalii, voi trage foarte mult de mine pentru visul meu”, a declarat Sabrina Maneca Voinea.

Loading …

Cine este omul care l-a dat afară pe Marius Lăcătuș de la antrenamentul Stelei: ”Era mai războinic”

Fostul atacant a făcut istorie în tricoul ”militarilor”, fiind singurul jucător din România care a… Read More

Sepsi – FCSB, de la 21:30, pe iAMsport.ro. Covăsnenii nu i-au mai învins pe ”roș-albaștri” pe teren propriu de 6 ani

Sepsi Sfântu Gheorghe: Niczuly - Ciobotariu, Ninaj, Fl. Ștefan - Haruț, M. Sota, Alimi, Oroian… Read More

Pe cine a sunat Radu Drăgușin după eliminarea din Tottenham – Qarabag. Sfatul primit de fundașul român

Drăgușin a fost titularizat de Ange Postecoglu în duelul pe care Tottenham l-a disputat joi… Read More