-
Liga 2: Corvinul – Csikszereda, miercuri, 17:30, DGS 1
-
Champions League: Real Madrid – Bayern, miercuri, 22:00, DGS 1
În această partidă, în urma căreia oltenii au revenit pe locul secund al play-off-ului, Costel Gâlcă (52 de ani), antrenorul formației din Bănie, a decis să-l debuteze în primul eșalon pe mijlocașul Ștefan Bană (19 ani), jucător venit din pepiniera clubului.
Bană a evoluat în ultimele 15 minute ale duelului cu FCSB și ar putea, în viitor, să urmeze calea altor fotbaliști lansați în fotbalul de elită de Universitatea Craiova, precum Valentin Mihăilă (24 de ani) sau Vladimir Screciu (24 de ani).
Cei doi fotbaliști enumerați anterior ”au fost descoperiți” de Silviu Bogdan, fostul șef al Centrului de Copii și Juniori de la Craiova. În cazul lui Mihăilă, acesta a fost descoperit de Bogdan încă de la vârsta de 11 ani.
În urma relației apropiate pe care a avut-o cu Mihăilă, Silviu Bogdan a păstrat un procent de 20% din viitorul transfer al fotbalistului și a încasat aproximativ 1,7 milioane de euro în urma transferului acestuia la Parma.
Silviu Bogdan: ”Vladimir Screciu cred că va fi apt pentru EURO 2024”
Silviu Bogdan, actualul director sportiv al Universității Craiova, s-a declarat mândru de faptul că două dintre ”descoperirile” sale, Mihăilă și Screciu, au devenit jucători reprezentativi pentru prima selecționată a României.
De asemenea, oficialul a susținut că Vladimir Screciu are șanse mari să fie apt din punct de vedere fizic pentru a fi convocat în lotul României la EURO 2024.
”Sunt fericit pentru că doi jucători de la școala mea de fotbal (n.r. Valentin Mihăilă și Vladimir Screciu), a Universității Craiova, sunt la echipa națională a României. Sunt convins că sunt doi jucători de viitor pentru România.
Screciu a avut un aport important la calificarea României la EURO 2024. Cred că va fi apt, lista s-a mărit, iar Screciu a reușit să aducă un aport bun în ultimele meciuri. Cred că Edi Iordănescu va lua decizia cea mai bună”, a spus Silviu Bogdan, la emisiunea Liga Digi Sport.
Vladimir Screciu s-a accidentat grav mijlocul lunii martie, în derby-ul Craiovei dintre Universitatea și FCU (încheiat cu victoria trupei patronate de Mihai Rotaru, scor 2-1).
- 4 meciuri a jucat Screciu la echipa națională în preliminariile EURO 2024
- 19 selecții a adunat Mihăilă pentru naționala României și a marcat 4 goluri
VIDEO Rezumat Universitatea Craiova – FCSB, scor 2-0
Etichete: universitatea craiova , valentin mihaila , silviu bogdan
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Noua Aplicaţie Digi Sport poate fi descărcată din
![](https://dinsport.ro/wp-content/uploads/2024/01/LOGONOUSUSBUN.png)
![](https://dinsport.ro/wp-content/uploads/2024/01/BANER-SIDEBAR-300-250-bun.jpg)
De Neratat
-
Alte Sporturi
/ 9 ore în urmăNadia Comăneci, imagini colosale la Jocurile Olimpice 2024, alături de Rafael Nadal, Serena Williams şi Carl Lewis
„După două ediţii în care nu am reuşit să ne calificăm, mă bucur că...
De Simina PREDA -
Alte Sporturi
/ 9 ore în urmăVlad Chiricheş i-a răspuns lui Gigi Becali, după FCSB – Oţelul 0-2: „Crede că joc la mişto! Poate nu e ce vrea patronul mereu!”
Gigi Becali a „distrus” un jucător, după FCSB – Oţelul 0-2: „Te nenoroceşte! El...
De Simina PREDA -
Alte Sporturi
/ 9 ore în urmăGigi Becali, ofertă uriaşă pentru Louis Munteanu: „M-am enervat şi mai fac transferuri”! Ce i-a propus lui Florin Tănase
Gigi Becali nu a renunțat la jucătorul cotat la 1.8 milioane de euro și...
De Simina PREDA -
Alte Sporturi
/ 9 ore în urmăGigi Becali i-a făcut praf pe majoritatea jucătorilor, dar a avut un preferat după FCSB – Oţelul 0-2: „A fost cel mai bun”
Gigi Becali i-a făcut praf pe majoritatea jucătorilor, dar a avut un preferat după...
De Simina PREDA
You must be logged in to post a comment Login