Metz ”tremură” pentru un loc în Ligue 1. Ladislau Boloni, eșec în prelungiri după un meci ”nebun”

• SuperLiga: CFR Cluj – Rapid, duminică, 21:30, DGS 1

• SuperLiga: Petrolul – Oțelul, duminică, 15:30, DGS 1

Metz, înfrângere în prelungiri cu Rennes după ce a condus cu 1-0 și 2-1

Echipa pregătită de Ladislau Boloni a deschis scorul în această partidă în minutul 17 prin georgianul Georges Mikautadze. Însă, 6 minute mai târziu (minutul 23), oaspeții au egalat pe tabela de marcaj după golul marcat de Amine Gouiri.

Însă, chiar înainte de pauză, în minutul 45, gazdele de la Metz au reușit să revină în avantaj după reușita lui Pape Diallo din pasa decisivă a lui Mikautadze. Dar, Rennes nu s-a lăsat mai prejos și a reușit să egaleze la 2 după ce Benjamin Bourigeaud a transformat o lovitură de la 11 metri în minutul 73.

Pe final, oaspeții au forțat victoria și au reușit să pună mâna pe cele 3 puncte după golul marcat de Arnaud Kalimuendo în minutul 90+2. Pe fondul golului încasat, Mikautadze a comis un fault dur asupra unui adversar și a primit direct cartonașul roșu din partea arbitrului. În cele din urmă, partida s-a încheiat cu succesul lui Rennes, scor 3-2.

Astfel, cu două etape înainte de finalul sezonului, trupa lui Ladislau Boloni se află pe locul al 16-lea (de baraj) cu 29 de puncte, la 3 lungimi în fața lui Lorient (echipa de pe locul al 17-lea, direct retrogradabil) și la aceeași distanță de Le Havre, prima formație aflată deasupra ”zonei roșii”.

Până la finalul acestui sezon, Metz va mai juca:

• cu Strasbourg, în deplasare (etapa a 33-a din Ligue 1)
  • cu PSG, pe teren propriu (etapa a 34-a din Ligue 1)
ligue 1 clasament
Clasamentul Ligue 1 / Foto: Soccerway.com

În ultimele două etape din Ligue 1, Metz nu va putea conta pe Georges Mikautadze, fotbalistul gruzin care a fost cel mai bun om al trupei lui Boloni în acest sezon (a marcat 12 goluri și a oferit 4 assist-uri în 27 de meciuri și este golgheterul echipei).