Heung-min Son a calificat Coreea de Sud în semifinalele Cupei Asiei

• admin

• Premier League: Everton – Tottenham, sâmbătă, 14:30, DGS 1

•  Superliga: Rapid – Oțelul, sâmbătă, 20:00, DGS 1

Australia, care a învins Coreea de Sud cu 2-1 în finala ediţiei din 2015, a deschis scorul prin Craig Goodwin (42), însă echipa antrenată de Jurgen Klinsmann a reuşit egalarea in extremis, prin Hee-chan Hwang (90+6), atacantul echipei Wolverhampton Wanderers, din penalty.

Coreea de Sud, calificată în semifinalele Cupei Asiei

Coreea de Sud, care se calificase în sferturile turneului din Qatar la loviturile de departajare, a reuşit să evite loteria penalty-urilor și a câştigat printr-un gol marcat de vedeta Heung-min Son (104). De remarcat că ambele goluri ale ”războinicilor Taeguk” au venit după faulturi comise de Lewis Miller.

Australienii au încheiat meciul în inferioritate numerică, după eliminarea lui Aiden O’Neill (105+4).

Iordania, adversara Coreei de Sud din semifinale

În penultimul act, Coreea de Sud va înfrunta Iordania, care a trecut vineri de Tadjikistan, cu 1-0, în primul sfert de finală. Cele două echipe s-au înfruntat şi în faza grupelor, scorul fiind egal, 2-2, după ce sud-coreenii au egalat pe final.