Fotbal

Germania U19-România U19 2-3. Victorie la ultima fază pentru ,,tricolori”!

România U19 a obținut o victorie dramatică, dar și foarte importantă în fața echipei similare a Germaniei, scor 3-2.

Vezi aici toate fazele importante

,,Tricolorii” au deschis scorul prin Patrick Dulcea , în minutul 28, fiul selecționerului marcând cu un șut de la marginea careului. Avantajul României a durat doar două minute, nemții au restabilit egalitatea în minutul 30 prin Pejcinovic, după o acțiune la care a participat și Ulrich, jucător în Bundesliga la Stuttgart.

România a intrat în avantaj la pauză, după golul marcat de Alexandru Stan, în minutul 43. Jucătorul împrumutat de Rapid la CS Mioveni a finalizat după o pasă a lui Dulcea.

Pejcinovic a reușit,, dubla”, în minutul 58, după un șut deviat de Mario Tudose în proprie poartă. UEFA și FRF au considerat golul nemților ca fiind autogol al jucătorului celor de la FC Argeș.

Adrian Mazilu, atacantul crescut de Gică Hagi și împrumutat de Brighton la Vitesse Arnhem a dat lovitura pentru Româia, în minutul 94, cu o execuție fabuloasă în vinclu. Mingea trimisă de aceasta a lovit bara înainte de a intra în poartă.

În acest moment, naționala antrenată de Adrian Dulcea se află pe locul al 3-lea a l grupei cu o victorie și o înfrângere.

Următorul meci al ,, tricolorilor” este programat, marți,26 martie, cu începere de la ora 15:00 împotriva Croației. Meciul va fi în direct pe platforma online frf.tv

Echipele de start:

ROMÂNIA: 1. Răfăilă – 2. Aioanei, 4. Tudose, 13. Bădescu, 6. Borza – 18. Florea, 5. Jalade-cpt., 7. Dulcea – 11. Mazilu, 9. Stan, 10. Pop

Selecționer: Adrian Dulcea

Rezerve: 12. Frănculescu – 3. Chinteș, 8. Raicu, 14. Moraru, 16. Rădulescu, 17. Caragea, 19. Kodor, 20. Stancovici, 22. Șoptirean

GERMANIA: 1. Seimen – 5. Klemens, 6. Amoako, 15. Atom, 2. Baum – 19. Gruger, 20. Lubach, 7. Komur, 10. Bischof-cpt., 18. Pejcinovic – 17. Ulrich

Selecționer: Christian Worns

Rezerve: 12. Goller – 3. Wagner, 4. Drexler, 8. Marino, 11. Maza, 13. Becker, 14. Schulz, 16. Kojic