Echipa României, clasată pe locul al patrulea la Europenele de gimnastică feminină de la Rimini

România (Sabrina Maneca Voinea, Ana Maria Bărbosu, Lilia Cosman, Amalia Ghigoarţă) a acumulat 156,397, ceva mai puţin decât în calificări (158,798), pe care le-a încheiat tot pe locul al patrulea.

România, clasată pe al patrulea loc la Europenele feminine de la Rimini

Podiumul a fost şi el identic ca în calificări, cu Italia pe primul loc, cu 164,162 puncte, urmată de Marea Britanie (162,162) şi de Franţa (158,796).

În finalele pe aparate la junioare, la bârnă, Anamaria Mihăescu s-a clasat pe locul al şaselea, cu 11,566 puncte, iar Alexia Blănaru a fost a opta, cu 10,566. La sărituri, Mihăescu a terminat pe locul opt, cu o medie de 12,566 puncte.

România a încheiat Europenele feminine de la Rimini cu două medalii, ambele de argint şi cucerite de Sabrina Maneca Voinea, la bârnă şi sol.

Încă o performanță reușită de Sabrina Maneca Voinea

Sportiva română Sabrina Maneca Voinea a cucerit medalia de argint în finala de la sol, sâmbătă, la Campionatele Europene feminine de gimnastică artistică de la Rimini (Italia).

Maneca Voinea, care a avut cea mai mare notă în calificări (13,700), a obţinut argintul cu aceeaşi notă, 13,700, aurul fiind cucerit de italianca Manila Esposito, cu 13,833 puncte. Medalia de bronz a revenit altei italience, Angela Andreoli, cu 13,666.

Sabrina Maneca Voinea are acum trei medalii la Campionatele Europene, bronz anul trecut la sol (Antalya), argint la bârnă şi la sol anul acesta (Rimini).