Connect with us

Alte Sporturi

Echipa de gimnastică a României s-a retras din finala concursului mixt de la Campionatele Europene!

Echipa de gimnastică a României s a retras din finala concursului mixt de la Campionatele Europene!

Federaţia Română de Gimnastică anunţă că reprezentanţii României nu vor evolua în finala concursului mixt pe echipe la Campionatul European.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Pentru prima dată în istoria competiţiei, o probă mixtă îşi va desemna campionii la Leipzig.

Echipa de gimnastică a României nu va participa la concursul mixt de la Campionatele Europene de la Leipzig

România, calificată de pe poziţia a 15-a în această finală, nu se va alinia la startul competiţiei. Decizia ca Ana Bărbosu şi Nicholas Ţarcă să nu concureze a fost luată de comun acord cu sportivii, antrenorii şi conducerea Federaţiei.

Liderul echipei, Ana Bărbosu, va concura joi pentru o medalie europeană în finala de la individual compus, competiţie în care s-a calificat cu al doilea punctaj.

În finala echipelor mixte s-au calificat, în ordine: Italia, Marea Britanie, Franţa, Ungaria, Germania, Spania, Elveţia, Suedia, Olanda, Finlanda, Israel, Norvegia, Turcia, Belgia, România, Polonia. Prima rezervă, Austria, va înlocui România în competiţie.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Publicitate
Publicitate

De Neratat

Mai multe din Alte Sporturi