E gata: România și-a încheiat aventura de la Jocurile Olimpice 2024! Locul ocupat în clasamentul pe medalii

• SuperLiga: Sepsi – Universitatea Craiova, duminică, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: CFR Cluj – Unirea Slobozia, duminică, 22:00, DGS 1

Sportivii noștri au cucerit nouă medalii, astfel că au depășit obiectivul minim stabilit de Comitetul Olimpic și Sportiv Român (COSR), 6-8 medalii, dezvăluit de Mihai Covaliu înainte ca Olimpiada de la Paris să înceapă.

România, trei medalii de aur, patru de argint și două de bronz la Jocurile Olimpice 2024

Țara noastră a început excelent, iar prima medalie a fost de aur – David Popovici, la 200 metri liber. Aur au mai câștigat și canotorii Andrei Cornea şi Marian Enache la dublu vâsle masculin şi echipajul feminin de opt plus unu (Maria Magdalena Rusu, Roxana Anghel, Ancuţa Bodnar, Maria Lehaci, Adriana Adam, Amalia Bereş, Ioana Vrînceanu, Simona Radiş, Victoria Ştefania Petreanu).

Argintul a fost adjudecat de Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş la dublu vâsle feminin, Ioana Vrînceanu şi Roxana Anghel la dublu rame feminin, Gianina van Groningen şi Ionela Cozmiuc la dublu vâsle feminin – categorie uşoară, precum şi de halterofila Mihaela Cambei la cat. 49 kg.

Bronzul a fost cucerit de David Popovici la 100 metri liber şi de gimnasta Ana Maria Bărbosu la sol, în urma deciziei TAS, scrie Agerpres.

În clasamentul pe națiuni, România se află momentan pe locul 23, dar mai poate coborî până la finalul zilei.

140.000 de euro pentru aur, 100.000 pentru argint și 60.000 de euro pentru bronz sunt premiile care s-au stabilit înaintea startului Olimpiadei. Aceste sume vor fi oferite de Comitetul Olimpic și Sportiv Român.

Etichete: romania , medalii , ana maria barbosu , david popovici , andrei cornea , marian enache

Lionel Messi, așa cum rar a fost văzut. Gestul făcut la finalul meciului dintre Inter Miami și Charlotte

Premier League: Man. United - Tottenham, duminică, 18:30, DGS 1 SuperLiga: Sepsi - FCSB, duminică,… Read More

24 de minute ago

Ianis Hagi e cerut la prima echipă, după un nou meci în care Rangers s-a chinuit: ”Soluție dureroasă”

Ange Postecoglou a luat decizia în privința lui Radu Drăgușin, înainte de Manchester United – Tottenham

”O prostie! Nu le-a venit să creadă”. Arbitrul a acordat un penalty cum rar se vede. Meci ”nebun” cu 6 goluri

Manchester United – Tottenham, LIVE VIDEO, 18:30, DGS 1 / Ipswich Town – Aston Villa 2-2