Dorinel Munteanu a explicat cum a reușit FCSB să câștige titlul în SuperLiga

• admin

• SuperLiga: Poli Iași – UTA, duminică, 18:15, DGS 1

• SuperLiga: CFR Cluj – Sepsi, duminică, 21:00, DGS 1

Unicul gol al partidei a fost marcat de Francois Yabre (minutul 3). Din minutul 56, gazdele au evoluat în inferioritate numerică, după ce Samuel Teles a primit direct cartonașul roșu din partea arbitrului.

Dorinel Munteanu: ”A fost o victorie meritată. Sunt bucuros că suntem pe primul loc în play-out”

La scurt timp după fluierul de final al partidei, Dorinel Munteanu (55 de ani), antrenorul Oțelului Galați, s-a arătat mulțumit de faptul că echipa sa a rezistat și a obținut cele 3 puncte, în ciuda faptului că formația sa a evoluat în inferioritate numerică mai bine de 30 de minute.

”A fost o victorie meritată. Băieții au jucat foarte exact, foarte bine, chiar dacă am fost în 10 oameni. Au fost două reprize diferite. În prima repriză ne-am creat multe ocazii, în a doua repriză ne-au dominat.

Echipa noastră trebuie felicitată. Sunt bucuros că suntem pe primul loc, dar mai avem două meciuri importante”, a spus Dorinel Munteanu, la flash-interviu.

De asemenea, antrenorul Oțelului Galați i-a asigurat pe toți microbiștii că va juca corect în ultimele două etape din play-out și că nu va face jocurile niciunei alte formații.

”Dacă nimeni nu ne dădea nicio șansă la începutul campionatului (n.r. să ajungem în cupele europene), vreau să știe lumea că echipa mea o să joace până la ultima etapă”, a mai spus Dorinel.

Dorinel Munteanu: ”FCSB au cîștigat campionatul pe merit, au dominat foarte clar”

În final, Dorinel Munteanu a explicat de ce FCSB a reușit în acest sezon să-și adjudece titlul de campioană, după o pauză de 9 ani.

”Îi felicit pe cei de la FCSB că, după atâția ani, au devenit campioni. Au câștigat pe merit, au dominat foarte clar. Celelalte echipe nu au avut puterea să fie la nivelul FCSB-ului. FCSB a jucat la rezultat, cu 1-0, victorii muncite. Acestea i-au adus titlul de campioană”, a conchis Munteanu.