S-au efectuat calculele şi s-a aflat cum poate deveni FCSB campioană, după remiza cu Sepsi. S-a amânat sărbătoarea pentru roş-albaştrii, care nu pot deveni campioni în această rundă, după ce Farul a învins-o pe Rapid.
FCSB s-a încurcat pe terenul celor de la Sepsi şi a remizat, scor 2-2. Florinel Coman şi David Miculescu au marcat pentru roş-albaştrii, iar Kesckes şi Ştefan au punctat pentru covăsneni.
Cum poate deveni FCSB campioană, după remiza cu Sepsi
După ce a încheiat la egalitate cu Sepsi, FCSB a ratat şansa de a deveni campioană în etapa a şasea a play-off-ului. Astfel, nici în cazul în care Universitatea Craiova va pierde duelul cu CFR Cluj, roş-albaştrii nu se pot încununa campioni, deoarece Farul a învins-o pe Rapid şi a acumulat 35 de puncte.
FCSB poate deveni campioană matematic în runda următoare, atunci când se va duela cu Farul, pe teren propriu. O victorie îi face pe roş-albaştrii campioni, indiferent de rezultatele pe care Universitatea Craiova le va mai obţine, în partidele cu CFR Cluj şi Rapid.
În cazul în care se va încurca cu Farul, roş-albaştrii au nevoie ca Universitatea Craiova să nu câştige partida cu CFR Cluj, de mâine, şi nici pe cea cu Rapid, de duminică.
FCSB este astfel la o victorie distanţă de primul titlu în Liga 1, după o pauză de nouă ani. Roş-albaştrii au devenit ultima dată campioni în 2015, atunci când Costel Gâlcă, actualul antrenor al Universităţii Craiova, îi antrena.
Cum arată clasamentul din play-off, după Sepsi – FCSB 2-2:
1. FCSB, 46 p
Reclamă 4 / 0/3
2. Farul, 35 p
3. Universitatea Craiova, 34 p
4. CFR Cluj, 31 p
5. Rapid, 29 p
6. Sepsi, 28 p
Florinel Coman s-a accidentat în Sepsi – FCSB
Florinel Coman s-a accidentat în duelul dintre Sepsi şi FCSB. La scurt timp după ce a deschis scorul, „Mbappe” a acuzat probleme şi a fost înlocuit de David Miculescu.
Florinel Coman a primit astfel o lovitură, chiar înainte de EURO 2024. „Mbappe” a acuzat probleme medicale chiar în ziua în care Olimpiu Moruţan a aflat că nu va merge la Campionatul European.
Edi Iordănescu a primit din nou o veste proastă astfel, după probleme cu care s-a confruntat Florinel Coman, în duelul cu Sepsi. Extrema FCSB-ului a acuzat probleme în minutul 11 al duelului cu covăsnenii, din etapa a şasea a play-off-ului Ligii 1.
Coman a ieşit de pe teren pentru a-şi schimba tricoul, iar ulterior a revenit pentru câteva minute. În minutul 19, acesta a fost înlocuit de David Miculescu. „Mbappe” a acuzat probleme la nivelul coapsei drepte, după un sprint nefericit.
Vedeta celor de la FCSB a încercat să intercepteze un balon trimis de Denis Ciobotariu, către Adnan Aganovic, moment în care s-a prăbuşit pe gazon.
![Loading ... Loading ...](https://as.ro/wp-content/plugins/wp-polls/images/loading.gif)
![](https://dinsport.ro/wp-content/uploads/2024/01/LOGONOUSUSBUN.png)
![](https://dinsport.ro/wp-content/uploads/2024/01/BANER-SIDEBAR-300-250-bun.jpg)
De Neratat
-
Alte Sporturi
/ 10 ore în urmăNadia Comăneci, imagini colosale la Jocurile Olimpice 2024, alături de Rafael Nadal, Serena Williams şi Carl Lewis
„După două ediţii în care nu am reuşit să ne calificăm, mă bucur că...
De Simina PREDA -
Alte Sporturi
/ 10 ore în urmăVlad Chiricheş i-a răspuns lui Gigi Becali, după FCSB – Oţelul 0-2: „Crede că joc la mişto! Poate nu e ce vrea patronul mereu!”
Gigi Becali a „distrus” un jucător, după FCSB – Oţelul 0-2: „Te nenoroceşte! El...
De Simina PREDA -
Alte Sporturi
/ 10 ore în urmăGigi Becali, ofertă uriaşă pentru Louis Munteanu: „M-am enervat şi mai fac transferuri”! Ce i-a propus lui Florin Tănase
Gigi Becali nu a renunțat la jucătorul cotat la 1.8 milioane de euro și...
De Simina PREDA -
Alte Sporturi
/ 10 ore în urmăGigi Becali i-a făcut praf pe majoritatea jucătorilor, dar a avut un preferat după FCSB – Oţelul 0-2: „A fost cel mai bun”
Gigi Becali i-a făcut praf pe majoritatea jucătorilor, dar a avut un preferat după...
De Simina PREDA
You must be logged in to post a comment Login