Cum poate deveni FCSB campioană, după remiza cu Sepsi! Roş-albaştrii, la un pas de titlu

Cum poate deveni FCSB campioană, după remiza cu Sepsi

Jucătorii de la FCSB, la finalul unei partide/ Profimedia

S-au efectuat calculele şi s-a aflat cum poate deveni FCSB campioană, după remiza cu Sepsi. S-a amânat sărbătoarea pentru roş-albaştrii, care nu pot deveni campioni în această rundă, după ce Farul a învins-o pe Rapid.

FCSB s-a încurcat pe terenul celor de la Sepsi şi a remizat, scor 2-2. Florinel Coman şi David Miculescu au marcat pentru roş-albaştrii, iar Kesckes şi Ştefan au punctat pentru covăsneni.

După ce a încheiat la egalitate cu Sepsi, FCSB a ratat şansa de a deveni campioană în etapa a şasea a play-off-ului. Astfel, nici în cazul în care Universitatea Craiova va pierde duelul cu CFR Cluj, roş-albaştrii nu se pot încununa campioni, deoarece Farul a învins-o pe Rapid şi a acumulat 35 de puncte.

Cele mai citite

FCSB poate deveni campioană matematic în runda următoare, atunci când se va duela cu Farul, pe teren propriu. O victorie îi face pe roş-albaştrii campioni, indiferent de rezultatele pe care Universitatea Craiova le va mai obţine, în partidele cu CFR Cluj şi Rapid.

În cazul în care se va încurca cu Farul, roş-albaştrii au nevoie ca Universitatea Craiova să nu câştige partida cu CFR Cluj, de mâine, şi nici pe cea cu Rapid, de duminică.

FCSB este astfel la o victorie distanţă de primul titlu în Liga 1, după o pauză de nouă ani. Roş-albaştrii au devenit ultima dată campioni în 2015, atunci când Costel Gâlcă, actualul antrenor al Universităţii Craiova, îi antrena.

Florinel Coman s-a accidentat în Sepsi – FCSB

Florinel Coman s-a accidentat în duelul dintre Sepsi şi FCSB. La scurt timp după ce a deschis scorul, „Mbappe” a acuzat probleme şi a fost înlocuit de David Miculescu.

Florinel Coman a primit astfel o lovitură, chiar înainte de EURO 2024. „Mbappe” a acuzat probleme medicale chiar în ziua în care Olimpiu Moruţan a aflat că nu va merge la Campionatul European.

Edi Iordănescu a primit din nou o veste proastă astfel, după probleme cu care s-a confruntat Florinel Coman, în duelul cu Sepsi. Extrema FCSB-ului a acuzat probleme în minutul 11 al duelului cu covăsnenii, din etapa a şasea a play-off-ului Ligii 1.

Coman a ieşit de pe teren pentru a-şi schimba tricoul, iar ulterior a revenit pentru câteva minute. În minutul 19, acesta a fost înlocuit de David Miculescu. „Mbappe” a acuzat probleme la nivelul coapsei drepte, după un sprint nefericit.

Vedeta celor de la FCSB a încercat să intercepteze un balon trimis de Denis Ciobotariu, către Adnan Aganovic, moment în care s-a prăbuşit pe gazon.