Costache a marcat golul victoriei pentru UTA, dar va fi amendat. ”Nu și-au anunțat coach-ul”

• Liga 2: CSM Reșița – FCU Craiova, marți, 17:00, DGS 1

• Liga 2: Steaua – FC Argeș, marți, 19:00, DGS 1

Costache, amendat pentru că și-a serbat ziua de naștere în oraș

Costache, fotbalistul cu patru titluri de campion al României și șapte trofee în CV, a fost rezervă luni, dar a intrat în repriza a doua și a marcat golul care a făcut diferența, în minutul 73.

La final, Mircea Rednic (62 de ani) a vorbit și despre evoluția lui Costache și a specificat că acesta a comis o greșeală în săptămâna dinainte de meci, motiv pentru care va fi amendat.

”Să nu uite că a fost un incident de ziua lui (n.r. – 2 august) si avea o datorie față de mine de care s-a achitat prin acest gol.

Dar amenda, rămâne amendă”, a spus, enigmatic, antrenorul arădenilor.

Chestionat ce s-a întâmplat cu Costache, Rednic a oferit detalii.

”Așa cum spuneam, a fost ziua lui Costache săptămâna trecută și au ieșit și au sărbătorit fără să-și anunțe coach-ul (n.r. zâmbește). Aș fi mers și eu cu mare drag, dar nu era cazul cu trei zile înainte de meci.

Mă bucur că cei care au fost la serbare au jucat bine azi”, a mai spus Rednic.

Primul gol în SuperLiga după 3 ani de ”secetă”. Are 7 trofee în România și a costat 700.000 de euro

Pentru Costache, care a început meciul de luni seară din postura de rezervă și a intrat pe teren în repriza a doua, a fost primul gol după trei ani de ”secetă”.

Precedenta sa reușită data din decembrie 2021, pe când evolua pentru CFR Cluj. Costache a marcat atunci, în Farul – CFR 0-2, meci disputat pe 16 decembrie, la Ovidiu.

Acum, în tricoul celor de la UTA, Costache a marcat golul victoriei în minutul 73.

VIDEO cu golul marcat de Costache, în Slobozia – UTA 0-1

• 500 de mii de euro este cota de piață a lui Valentin Costache, potrivit transfermarkt.com.
  • 21 de meciuri, 4 goluri și 5 pase decisive a reușit fotbalistul în tricoul lui Dinamo.
  • 4 titluri de campion al României a cucerit Valentin Costache în întreaga carieră, toate obținute alături de CFR Cluj.
  • Valentin Costache a jucat 28 de meciuri la Rapid, dar nu a marcat niciun gol. Și-a trecut însă în bilanț șase pase decisive.

Costache și-a făcut junioratul la Dinamo, acolo unde a și debutat în prima divizie. În ianuarie 2018, ”Câinii” l-au vândut pe fotbalist la CFR Cluj în schimbul a 700.000 de euro.

La Cluj, acesta a reușit să câștige nu mai puțin de șapte trofee (4 titluri, o Cupă și două Supercupe).

Etichete: rednic , mircea rednic , valentin costache , costache uta

Două oferte pentru Mohamed Salah

Premier League: Man. United - Tottenham, duminică, 18:30, DGS 1 SuperLiga: Sepsi - FCSB, duminică,… Read More

Portarul român pe care Florin Prunea nu îl mai recunoaște: “Aceleași greșeli!”

Încă o problemă pentru Dinamo! Un titular s-a accidentat și este incert pentru meciul cu Farul

S-a fotografiat alături de mașina cu design nemaivăzut, interzisă în Europa, și a devenit virală pe internet

Veste excelentă pentru Barcelona! Unul dintre starurile echipei e gata de revenirea pe teren

Atletico Madrid – Real Madrid, Live Video, 22:00, Digi Sport 2. Promisiunea făcută de Carlo Ancelotti