Club Brugge – Fiorentina, LIVE TEXT, 19:45. Aflăm prima finalistă UECL! Italienii au câștigat cu 3-2 în tur

• Liga 2: Corvinul – Csikszereda, miercuri, 17:30, DGS 1

• Champions League: Real Madrid – Bayern, miercuri, 22:00, DGS 1

Club Brugge primește vizita celor de la Fiorentina, iar belgienii vor să producă remontada după ce au fost învinși în tur, scor 2-3.

Club Brugge – Fiorentina, LIVE TEXT, 19:45. Italienii, la un pas de o nouă finală

Fiorentina este la un pas de o performanță remarcabilă. Italienii se pot califica din nou în finala UEFA Conference League, după ce și în sezonul trecut au fost aproape de a-și trece în palmares râvnitul trofeu.

În cele din urmă, West Ham United a câștigat dramatic în fața Fiorentinei, scor 2-1, după golul marcat de Jarrod Bowen în minutul 90.

În meciul tur de pe Stadio Armetio Franchi, gazdele s-au impus cu scorul de 3-2. Sottil, Belotti și Nzola au marcat golurile italienilor, în timp ce pentru belgieni au punctat Vanaken și Thiago.

Club Brugge traversează un sezon excelent și este foarte aproape de a câștiga titlul, dar formația din Belgia țintește și trofeul Conference League. Rămâne de văzut dacă Brugge va reuși să întoarcă soarta meciului în care este cotată ușor favorită, prin prisma avantajului pe care îl oferă terenul propriu.

Brugge a ajuns în semifinale după ce a trecut de PAOK. Formația antrenată de Răzvan Lucescu a fost învinsă, scor 0-3 la general. În ceea ce o privește pe Fiorentina, formația italiană a trecut în sferturi de Plzen, scor 2-0 la general.

• Cealaltă semifinală se va disputa joi, 9 mai, și le are protagoniste pe Olympiakos și Aston Villa. Grecii au câștigat cu 4-2 meciul tur.

Finala UEFA Conference are loc pe 29 mai, în Atena, pe stadionul Agia Sophia.

Etichete: fiorentina , aston villa , olympiakos , club brugge , uefa conference league , club brugge – fiorentina , olympiakos – aston villa