Fotbal

VIDEO | Final dramatic în derby-ul Moldovei: Botoșani – Poli Iași 2-1

FC Botoșani s-a impus în duelul cu Poli Iași, scor 2-1, vineri, 2 februarie, în etapa cu numărul 24 din SuperLiga României.

Partida a fost transmisă în direct pe Digi Sport 1, dar a putut fi urmărită și pe site-ul digisport.ro și în aplicația Digi Sport, de către abonații RCS-RDS.

FC Botoșani – Poli Iași 2-1

Hamza Saghiri a deschis scorul în minutul 28, dar echipa lui Bogdan Andone a întors rezultatul prin golurile lui Enzo Lopez, care a punctat la debut, și Jaly Mouaddib, care a marcat primul său gol în SuperLigă.

În urma acestui rezultat, FC Botoșani a urcat pe locul 15 în SuperLiga, cu 18 puncte, și o trimite pe Dinamo pe ultimul loc. De partea cealaltă, Poli Iași este pe locul 13, cu 26 de puncte.

VIDEO cu rezumatul meciului:

Înainte de această partidă, cele două formații se află la coada clasamentului. În timp ce FC Botoșani ocupă ultima poziție cu 15 puncte, Poli Iași se află pe locul 13, la diferență de 11 lungimi de formația lui Bogdan Andone.

De asemenea, FC Botoșani vine după eșecul de la Hermannstat, scor 0-2. În ceea ce o privește pe Poli Iași, elevii lui Leo Grozavu s-au impus pe teren propriu în fața lui ”U” Cluj, scor 1-0.

Partida din turul campionatului s-a terminat la egalitate scor 1-1, iar ambele goluri au fost marcate în repriza secundă. Este important de precizat că formația lui Leo Grozavu nu s-a mai impus pe terenul lui Botoșani din 2018, când a câștigat la limită cu 2-1.