Fotbal

Atletico Madrid-Athletic Bilbao 0-1, în turul semifinalei Cupei Spaniei.

Athletic Bilbao a învins-o cu scorul de 1-0 pe Atletico Madrid, în turul semifinalei Cupei Spaniei. Trupa antrenată de Diego Simeone era neînvinsă pe teren propriu de 28 de meciuri.

Unicul gol al partidei a fost marcat de Alex Berenguer, în minutul 25, din lovitură de la 11 metri. În minutele de final ale meciului arbitrul a acordat penalty și pentru Atletico Madrid, dar sistemul VAR nu a fost de acord cu acesta și a întors decizia în favorea echipei din Țara Bascilor.

VIDEO cu cele mai importante faze:

Ultimul insucces de pe teren propriu al trupei lui Diego Simeone a fost anul trecut în luna Ianuarie, atunci când Barcelona se impunea cu scorul de 1-0.

Meciul retur va avea loc pe San Mames pe 29 februarie.

Athletic Bilbao este a doua cea mai de succes echipă din această competiție, echipa din Țara Bascilor a câștigat trofeul Cupei Spaniei de 23 de ori. Pe primul loc la acest capitol este Barcelona, cu 31.

În cealaltă semifinală, Mallorca și Real Sociedad au încheiat la egalitate, scor 0-0.