Categories: Alte Sporturi

”A făcut istorie”. Un fost campion al României, reverență în fața lui David Popovici: ”E un model!”

• Conference League: Universitatea Craiova – Maribor, joi, 20:00, DGS 1

• SuperLiga: Petrolul – Rapid, luni, 22:00, DGS 1

Înotătorul român a oprit cronomentrul la 1:44:72, la doar două sutimi în fața britanicului Matthew Richards!

Marius Niculae, după ce David Popovici a câștigat medalia de aur la Jocurile Olimpice: ”A făcut istorie din nou. Chiar dacă este doar un copil, este un model”

Marius Nicule a fost prezent alături de Ionel Dănciulescu în incinta Bazinului de Înot al clubului Dinamo pentru a urmări împreună cursa lui David Popovici de la Paris, care este legitimat la Clubul din Ștefan cel Mare.

”Sunt emoții. La final mă așteptam să nu mai câștige, dar a reușit și e o mare surpriză. A făcut istorie din nou. Ne-a obișnuit cu aceste rezultate. Este primul român campion olimpic la înot.

Avem nevoie. Ne bucurăm de rezultatul de la echipa națională și de cele de la Jocurile Olimpice pentru că aveam nevoie. Îl apreciez pentru tot ceea ce face și chiar dacă este doar un copil, este un model.

Tinerii să îl urmărească pe David, să îi urmărească interviurile. Rezultatele vin în ani de muncă”, a spus Marius Niculae.

David Popovici, AUR la 200 m liber! Românul e campion olimpic

Popovici a înotat formidabil pe ultima lungime de bazin, a recuperat distanța față de cei care au condus cursa până atunci, Hobson și Richards, și a obținut prima medalie de olimpică de aur pentru România la o probă de înot, la masculin.

Finalul a fost unul dramatic. Primii trei clasați au mers cap la cap și au fost despărțiți de doar 7 sutimi de secundă. Richards a încheiat cursa în 1:44:74, în timp ce Luke Hobson a obținut un timp de 1:44:79.

Etichete: marius niculae , medalia de aur , david popovici

admin

Luca Joldea, peformanţă uriaşă: Aur la Campionatele Mondiale de tir sportiv de juniori, la pistol cu aer comprimat 10 metri

Luca Joldea, peformanţă uriaşă: Aur la Campionatele Mondiale de tir sportiv de juniori, la pistol… Read More

58 de minute ago

Dan Șucu, prima reacție după scandalul din Giulești. Ce a spus după amenințarea ”dacă nu ștergi, te bat”

Premier League: Man. United - Tottenham, duminică, 18:30, DGS 1 SuperLiga: Sepsi - FCSB, duminică,… Read More