PSG – Dinamo 35-32! Campioana României, aproape de o victorie uriaşă la Paris! Final de meci dramatic pentru „dulăi”

PSG – Dinamo 35-32! Campioana României, aproape de o victorie uriaşă la Paris! Final de meci dramatic pentru “dulăi”

Handbaliştii lui Dinamo, după un meci / Profimediaimages

Meciul PSG – Dinamo s-a terminat 35-32, în etapa a cincea din grupele EHF Champions League. Jucătorii lui Sebastian Bota au fost aproape o victorie fabuloasă pentru handbalul românesc.

„Dulăii” au pierdut la limită duelul cu PSG, campioana Franţei şi finalista Ligii Campionilor din 2017.

PSG – Dinamo 35-32! Campioana României, aproape de o victorie uriaşă la Paris! Final dramatic de meci pentru „dulăi”

Dinamo a început excelent meciul de la Paris. „Dulăii” lui Bota au făcut un meci fantastic încă din primele minute şi au reuşit să ţină la respect starurile parizienilor.

După aproape 10 minute de joc, Dinamo conducea cu 6-4. Nu doar scorul impresiona, ci şi jocul campioanei României. Puţin după jumătatea primei reprize, PSG se afla în avantaj, 13-12, dar Dinamo a reuşit un final de repriză fabulos.

În minutul 25, scorul era 14-14, dar „dulăii” au reuşit să intre cu un avantaj de trei goluri la vestiare, 19-16.

Minute bune în repriza bună, campioana României a reuşit să păstreze distanţa faţa de campioana Franţei. La 30-28, eliminarea lui Militaru a cântărit serios, deoarece parizienii au marcat patru goluri la rând, preluând conducerea.

Haukur Thrastarson şi Ali Zein, cei mai buni marcatori ai lui Dinamo

Din acel moment, PSG a reuşit să menţină un avans de două goluri faţă de campioana României, care a şi ratat de la 7 metri, cu două minute şi jumătate înainte de final. În cele din urmă, PSG s-a impus cu 35-32 şi a depăşit-o pe Dinamo în clasament. „Dulăii” se află pe locul 5, loc care asigură calificarea în optimile de finală ale competiţiei. Aceasta a fost a doua înfrângere suferită de Dinamo în acest sezon din Liga Campionilor, după ce campioana României a mai pierdut şi meciul cu Vezsprem.

Cei mai buni marcatori de la Dinamo au fost Haukur Thrastarson şi Ali Zein, cu câte 5 goluri, urmaţi de Branko Vujovic, Stanislav Kasparek şi Miklos Rosta, cu câte 4 reuşite. De partea cealaltă, Elohim Prandi a marcat 9 goluri, urmat de Kamil Syprzak, cu 8 reuşite.

Următorul meci al celor de la Dinamo în Liga Campionilor va avea loc pe 23 octombrie, pe teren propriu, cu Sporting. Portughezii au câştigat meciul de joi seară de pe teren propriu cu Fuchse Berlin, scor 35-33.