Florida Panthers, deţinătoarea Cupei Stanley, la prima înfrângere a noului sezonului

Florida Panthers, campioana de anul trecut din NHL, a suferit prima înfrângere a noului sezon. al ligii profesioniste nord-americane de hochei pe gheaţă (NHL), 1-3 în deplasare cu Ottawa Senators.

Tim Stutzle a marcat două goluri pentru gazde, celălalt fiind reuşit de Shane Pinto, în timp ce portarul Linus Ullmark a încheiat cu 30 de intervenţii.

Noua echipă Utah HC a reuşit a doua sa victorie consecutivă, 5-4 cu New York Islanders, după prelungiri.

Tot după prelungiri a câştigat şi Saint Louis Blues, 5-4 cu San Jose Sharks, golul victoriei fiind reuşit de Brayden Schenn.

Los Angeles Kings a întrecut-o pe Buffalo Sabres cu 3-1, în deplasare, prin hat-trick-ul ”veteranului” Anze Kopitar (37 ani).